David Hume ve Bertrand Russell'ın felsefelerinde agnostisizm
Agnosticism in the fhilosophy of David Hume and Bertrand Russell
  1. Tez No: 518384
  2. Yazar: GULNAR AHMADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmamızda Bertrand Russel ve David Hume'un felsefesinde agnostisizm ve dayandığı tezleri inceledik. Bu çalışmayı seçmemizin nedenlerinden biri bugün dünyada agnostisizmin ateizm ve benzeri fikir ve felsefî akımlarla birlikte, Tanrı'ya karşı eleştirel bir tavır takınan kimseler arasında yaygın olmasıdır. Çalışmamız giriş, sonuç ve iki bölümdün oluşmaktadır. Girişde agnostisizmin tanımı, kavramsal çerçevesi, türleri ve tarihsel ardalanı işlenmiştir. Birinci Bölüm'de filozoflarımızın geleneksel teistik kanıtlara yönelik eleştirisine, İkinci Bölüm'de ise onların agnostisizmi temellendirmek için kullandıkları bağımsız argümanlara yer verilmiştir. Çalışmamızda filozoflarımızın söz konusu iddia ve eleştirilerinin bir analizini ve değerlendirmesini yapmayı amaçladık. Ve genellikle bu görüşleri deskriptif bir tarzda yapılmakla yer yer eleştirel değerlendirmelerimizi de paylaşmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In our study, we have examined the agnoctisizm and arguments of Bertrand Russell and David Hume philosophy. One of our reasons for choosing this study, is that in today s world, agnosticism is widespread among critical attitude to God, along with atheism and similar intellectual philosophical conception. Our study consists of introduction, conclusion and two parts. Introduction, definition of agnosticism, conceptual framework, types and historical argument of processed. In the first part, our philosophers criticized traditional theological evidence, and in the second part they included independent arguments they used to base their agnosticism. We aimed to do an analysis and evaluation of the claims and criticisms of our philosophers in our work. And we usually try to share our critical reviews in some places in a descriptive way.