İftira suçu
Crime of aspersion
  1. Tez No: 518401
  2. Yazar: YASİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONURSAL CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 267 vd. maddelerindeki iftira suçu incelenmektedir. İftira suçunun tarihsel gelişimi, mülga 765 sayılı ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu dönemindeki uygulamalara ve suç kapsamına değinilecektir. Araştırmamızda genel olarak Yargıtay içtihatlarına, iftira suçuna dair yazılmış kitap ve bilimsel makaleler incelenecektir. İlgili kitap ve makaleler belgesel kaynak olarak kullanılacaktır. Uygulamada ve doktrinde iftira suçu ile suç üstlenme, suç uydurma, yalan tanıklık ve hakaret suçları birbirine karıştırılabilmektedir. Gerçekte iftira suçu olarak değerlendirilmesi gereken isnatlar ile ilgili hatalar yapılarak bu belirtilen suçlarda açılan davalarda mahkemeler kararlar vermektedir. Çalışmamız ile bu suçlara ilişkin çizilen sınırlar belirginleştirilmeye çalışılacaktır. Günlük hayatta iftira fiilinin çokça gerçekleşmesine rağmen bunlardan çok azının ceza soruşturması ve kovuşturması sebebiyet verme nedenleri ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Bu husustaki çözüm önerilerine değinilecektir. Adaletin tam anlamıyla tesisine bir nebze de olsa yardımcı olunmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the crime of aspersion regulated by the Article 267 (and the rest) of the Turkish Penal Code (TPC) Law no. 5237 is examined. Historical development of the crime of aspersion, implementations during TPC number 5237 and the former TPC number 765, and the scope of the crime are covered briefly. In the study, Supreme Court practices, scientific articles and books about the crime of aspertion are generally analyzed. These books and the articles are used as resources. In doctrine and in practice, the crime of aspersion is often confused with the crimes such as taking the blame, malicious prosecution, perjury or insult. Complaints which -in fact- are supposed to be interpreted as the crime of aspersion are mistakenly interpreted and the courts give judgments in the trials proceeded on the crimes mentioned above. With this study, the boundaries of these crimes are tried to be made explicit. The reasons for the crime of aspersion, despite the fact that it is committed very often in the daily life, to lead to very few number of investigation or prosecution are tried to be revealed. Possible solutions concerning this matter are proposed. Establisment of justice is, to some extend, tried to be contributed to.