Uluslararası hukukta yorum ve uluslararası hukukun ulusal mahkemelerde yorumlanması
Interpretation in international law and interpretation of international law in domestic courts
- Tez No: 518412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ENGİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışma, antlaşmaların yorumuna ilişkin kuralları tespit etmeyi ve bu kuralların, ulusal mahkemelerde antlaşmalar icra edilirken benimsenip benimsenmediğini ortaya koymaya çalışmaktadır. Yoruma ilişkin kurallar çoğu zaman yalnızca mantık ve sağduyu ilkeleri olarak algılanmakta ve önemsiz görülmektedir. Ancak bu hatalı bir yaklaşımdır. Bu sebeple, bu çalışmanın ilk bölümü yorum ve hukuk arasındaki ayrılmaz ilişkiyi göstermeye ve yorum kurallarının varlığının önemini ortaya koymaya ayrılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, antlaşmaların yorumuna ilişkin kurallar ayrıntılı biçimde incelenecek ve bunların uluslararası yargı organları önünde ne denli yaygın biçimde kullanıldığı gösterilmeye çalışılacaktır. Nihayet çalışmanın son bölümünde ise, antlaşmaların yorumuna ilişkin kuralların ulusal mahkemelerde de uygulanması konusunda bir eğilim olup olmadığı Devlet uygulaması incelenerek saptanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The present study seeks to identify and assess the rules of treaty interpretation and endeavors to evaluate whether domestic courts apply these rules when they must apply treaties. Rules of interpretation are commonly underestimated as if they are only principles of logic and good sense. However, this is a mistaken approach. Therefore, the first chapter of this study is devoted to show the inseparable relation between interpretation and law and the significance of the existence of interpretation rules. The second chapter will examine the rules of treaty interpretation and demonstrate their widespread employment by all modern international courts and tribunals. Finally, in the last chapter, it will be analyzed whether domestic courts tend to employ these rules while they apply treaties.