Zorunlu yüzme testi uygulanan ratlarda stres ve bazı hematolojik parametreler arasındaki ilişki
Study of the relationship between hematological values and stress in rats after forced swimming test
  1. Tez No: 518411
  2. Yazar: GÜRSEL GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN SULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı zorunlu yüzme testi ile oluşan stresin temel fizyolojik kan parametrelerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla 18 adet 3 aylık wistar albino dişi rat kullanılmıştır. Ratlar her bir grupta 6 hayvan olacak şekilde üç gruba ayrılmıştır. İlk 6 rata herhangi bir uygulama yapılmayıp kontrol grubu olarak kullanılmıştır. İkinci 6 rata sadece bir defa beş dakika süreyle zorunlu yüzme testi uygulanmıştır( 1 gün grubu) . Üçüncü ve son gruptaki 6 rata ise yedi gün boyunca beş dakika süreyle zorunlu yüzme testi uygulanmıştır( 7 gün grubu) . Deney sonunda hayvanlardan kan numunesi alınarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda 1 gün grubunda alyuvar ve akyuvar parametrelerinin her ikisinde de kontrol grubuna kıyasla istatistiksel artışlar belirlenmiştir. 7 gün grubunda ise alyuvar parametrelerinde herhangi bir artış belirlenemezken akyuvar parametrelerinden sadece lenfositlerin sayısında artış gözlenmiştir. Plazma kortizol konsantrasyonları hem 1 gün hem de 7 gün grubunda kontrol grubuna kıyasla artış sergilemiştir. Ancak bu artış istatistiksel olarak anlamlı olmamıştır. Sonuç olarak zorunlu yüzme testiyle kısa süreli stresin hematolojik etkileri belirgin şekilde izlenebilirken uzun süreli stresin etkileri hayvanların stres etkenine adaptasyon kazanmalarından dolayı açık bir şekilde izlenememektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of stress on essential physiological blood parameters by forced swimming test. For this purpose, 3 month old eighteen wistar albino female rats were used. The rats were divided into three groups of 6 animals each. The first 6 rats were used as a control group with no application. The second 6 rats were subjected to the forced swimming test (one day group) for only five minutes long. The last group of 6 rats in the third (seven days group) were subjected to the forced swimming test for five minutes long along of seven days. At the end of the experiment, blood samples were taken from the animals and examined. As a result of the study, statistical increments of both red blood cell and white blood cell parameters were determined in comparison with the control group in the 1 day group. In the group of 7 days, no increase in the red blood cell parameters could be determined, but only an increase in the number of lymphocytes was observed in the white blood cell parameters. Plasma cortisol concentrations increased both in the 1 day and 7 day groups compared to the control group. However, this increase was not statistically significant. As a result, hematologic effects of short-term stress can be clearly observed with forced swimming test, but effects of long-term stress can not be observed clearly due to adaptation of animals to stress factor.