İzmir'de yarış atlarında helmint enfeksiyonlarının koprolojik muayenelerle araştırılması
The investigation of helmint infections in racing horse at İzmir with coprological examples
- Tez No: 518433
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma TJK İzmir Şirinyer Hipodromunda atlarında parazit enfestasyon oranlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. At yetiştiriciliği İzmir ve bölgesinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu araştırma 1 Ocak 2018 ile 1 Ocak 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Hipodromda bulunan 100 adet attan toplanan dışkı numuneleri naylon poşetlere konulmuştur. Dışkı toplanılması esnasında, makroskobik bakısında rastlanılan erişkin parazit formları ayrıca bir toplama kabına alınmıştır ve ayrı protokol numarası verilmiştir. Naylon poşetler içindeki dışkılar daha sonra TJK İzmir At Hastanesi laboratuarına getirilmiştir. Laboratuvara getirilen dışkılar önce makroskobik olarak muayene edildikten sonra, Fülleborn doymuş tuzlu su flotasyon, sedimentasyon ve Baermann-Wetzel teknikleri ile de muayene edilmiştir. Flotasyon yöntemi ile Strongylidae tipinde nematodlar açısından pozitif bulunan dışkıların kültürleri hazırlanarak 3.dönem larvalar elde edilmiş ve ilgili literatürler ışığında cins veya tür tayinleri yapılmıştır. Oxyuris equi teşhisi için kullanılan selofan bant yöntemi hayvanların zaptı raptının güçlüğü ve uygulama zorluğu nedeniyle yapılamamıştır. Muayenesi yapılan 100 atın 37'sinde ( %37 ) çeşitli paraziter enfeksiyonlar saptanmıştır. Çalışma sonucunda en fazla Strongylid tip yumurtalara rastlanmış, bunu P. equorum izlemiştir. Yapılan dışkı muayenelerinde herhangi bir sestod ya da trematod yumurtasına ise rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine parasitic infestations rates in TJK İzmir Şirinyer Hippodrome. Horse breeding has an important place in İzmir and its region. This research was conducted between January 1, 2018 and January 1, 2019. 100 stool samples collected in the hippodrome were placed in plastic bags. During fecal collection, adult parasitic forms found in the macroscopic view were also taken to a collecting chamber and a separate protocol number was given. The stools inside the plastic bags were then brought to the TJK İzmir Horse Hospital laboratory. Fertilized saline was also examined with flotation, sedimentation and Baermann-Wetzel techniques after the excreta brought to the laboratory were examined macroscopically first. The cultures of Strongylidae-type nematodes were prepared by flotation method and the 3rd stage lambs were obtained and the species or species were determined in the light of the related literature. The cellophane tape method used for the diagnosis of oxygenuris equilibrium can not be performed due to the difficulty and difficulty of the zapping of the animals. Various parasitic infections were detected in 37 out of 100 horses (37%). At the end of the study, the most Strongylid type eggs were found, followed by P. equorum. No cestodes or trematod eggs were found in the stool specimens.