Kantaron (Hypericum perforatum) ve hatmi çiçeği (Althaea officinalis) sulu metanolik özütünün gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı, sindirim enzimleri ve bazı bağışıklık parametreleri üzerine etkileri
Effects of centaury (Hypericum perforatum) and marsh mallow (Althaea officinalis) aquatic methanolic extracts on growth performance, digestive enzyme and some immune parameters of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 518432
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDKİ ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, kantaron (Hypericum perforatum) ve hatmi çiçeği (Althaea officinalis) sulu metanolik özütlerinin gökkuşağı alabalıklarında (Onchorhynchus mykiss) büyüme performansı, sindirim enzimleri ve bazı bağışıklık sistemi parametreleri üzerine etkileri belirlenmiştir. Başlangıç ağırlığı ortalama 13,99±0,11 g olan balıklar yedi grup oluşturacak şekilde 50'şer balık üç tekerrürlü olarak yirmi bir adet ağ kafese yerleştirilmiştir. Deneme yemleri; kontrol grubu ve üç farklı oranda kantaron (% 0,1, % 0,5 ve % 1) ve hatmi çiçeği (% 0,1, % 0,5 ve % 1) sulu metanolik özütleri ticari yeme sprey yoluyla eklenerek oluşturulmuştur. Balıklar bu yemlerle 75 gün süresince beslenmişlerdir. Çalışmanın 15., 45. ve 75. günlerinde, tüm deneme gruplarından kan ve doku (bağırsak, mide ve karaciğer) örnekleri alınmıştır. Kan örneklerinden kırmızı kan hücresi (RBC) sayısı, hemoglabin içeriği (Hb), hematokrit seviyesi (Hct), ortalama alyuvar hacmi (MCV), ortalama alyuvar hemoglobini (MCH) ve süperoksit radikal salınımı (NBT) analizleri yapıldıktan sonra serum çıkarılarak lizozim ve miyeloperoksidaz (MPO) aktiviteleri tespit edilmiştir. Bağırsak ve mide dokularından sindirim enzimleri (amilaz, lipaz, pepsin ve tripsin) ve karaciğer dokusundan antioksidan aktiviteyi belirlemek için, süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) enzim analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of centaury (Hypericum perforatum) and marsh mallow (Althaea officinalis) aquatic methanolic extracts on growth performance, digestive enzyme and some immune parameters in rainbow trout were investigated. Fish with an average initial weight 13,99±0,11 g, were divided into 7 groups in 21 mesh cages with stocking density of 50 fish/cage (triplicate tank were ass,gned for each experimental group). The experimental diets were prepared with control (only commercial feed) and three different concentration of aquatic methanolic extract of centaury (0%, %0.1, %0.5 and %1) and marshmallow (0%, %0.1, %0.5 and %1) added to the commercial feed by spray. Fish were fed with the diet for 75 days. The weight values, blood and tissue samples (intestine, stomach and liver) were taken from each experimental groups at every 15th, 45th and 75th day of the study. Nitroblue tetrazolium (NBT), lysozyme, myeloperoxidase (MPO) actvities and heamatological profile; red blood celss (RBC) count, hemoglobin content (Hb), haematocitr value (Hct), mean red blood cell mass (MCV) and mean red blood cell hemoglobin (MCH) were determined from blood. Digestive enzyme (amylase, lipase, pepsin and trypsine) and antioxidant enzyme activity (SOD and CAT) were performed to determine from intestine, stomach and liver tissues. At the end of the study, the experimental groups of growth performance, the final weights, weight gains and specific growth rates of fish were higher than the control (P0.05) in lipase activity.