İstanbul'daki belediyelerin çocuk yayıncılığı faaliyetleri: Sancaktepe Belediyesi örneği
Children's publishing activities of local administrations in i̇stanbul: Sancaktepe Municipality example
- Tez No: 518497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA GÜRAN YİĞİTBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Türkiye'de yerel yönetimler halkı bilgilendirmek ve eğitmek amacıyla yayıncılık faaliyetlerini icra etmektedirler. Farklı kitlelere birçok farklı türde yayın hazırlanmaktadırlar. Kadınlar, gençler ve çocukların mesleki ve kültürel açıdan gelişmesi için yayınlar haftalık, aylık, altı aylık ya da mevsimlik olarak yayınlanmaktadır. Bu çalışmada ise Sancaktepe Belediyesi tarafından çıkarılan“Sancaktepe Çocuk”isimli derginin kırk sayısı örneklem alınmıştır. Biçimsel, içeriksel özellikleri ve dergi içinde yer alan masalların eğitsel işlevi niteliksel içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çocuk dergilerinin biçimsel ve içeriksel özellikleri literatür taraması ile belirlenmiştir. Yapılan tarama sonrasında oluşturulan kriterlere uygun olarak“Sancaktepe Çocuk”dergisinin biçimsel özellikleri altında boyutları, fontları, kapakları, arka kapakları ve renk kullanımı analiz edilmiştir. İçeriksel özellikleri altında ise tema özellikleri, karakter özellikleri ve Sancaktepe çocuk dergisinde en çok yer alan on bölüm ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca dergi içinde yer alan masalların temaları tablolar şeklinde verilmiştir. Son olarak da bu masalların eğitsel işlevleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonunda derginin biçimsel özellikler bölümünde genellikle belirlenen kriterlere uyduğu ancak font, punto gibi alanlarda bazı eksikliklerin olduğu saptanmıştır. İçeriksel özellikler bölümünde ise çoğunlukla aynı temaların kullanıldığı ve karakter seçiminde de bazı eksikliklerin olduğu anlaşılmıştır. Masalların okuma, dinleme ve dili etkili kullanma gibi eğitsel işlevleri yerine getirdiği sonucuna varılmıştır. Ancak masallarda genel bir mesaj verme kaygısı yaşandığı bunun da masalların özellikle söyleyiş güzelliğini bozduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Local Administrations in Istanbul are carrying out publishing activities as part of their cultural and art missions. Many publishing in different genres are prepared for different types of audiences or groups. Weekly, monthly, bimonthly, half year or seasonal editions are published aiming assistance to cultural and professional (career) development of men, women, youth and children. In this study, 40 editions of“Sancaktepe Çocuk”, which is prepared and published by Sancaktepe Municipality, is chosen as sampling. Morphological - contextual characteristics and educational function of fairy-tales published in“Sancaktepe Çocuk”was examined by using qualitative context analysis. Morphological and contextual characteristics of children's periodicals were determined after literature search. Under morphological characteristics of“Sancaktepe Çocuk”; font sizes, font-types, front covers, back covers and colour usage were analysed in accordance with criteria created after literature search. Under contextual characteristics; characteristics of plots, characters and 10 most included chapters in“Sancaktepe Çocuk”were analysed in detail. In addition, plots of fairy-tales were shared in tables. Finally; educational function of these fairy-tales was evaluated. At the end of the study, it was determined that“Sancaktepe Çocuk”was mostly according to identified criteria in terms of morphological characteristics of the periodical. However, some deficiencies were found out in some areas such as font type and font size. For contextual characteristics, it was determined that mostly similar plots are used and there were some deficiencies for character selection. It was deduced that fairy-tales were fulfilling education functions such as reading, listening and effective Use of language. On the other hand, in fairy-tales, a general concern of giving social message was detected and that was especially causing lack of fluency for fairy-tales