Dâvud el-Karsî'nin 'Şerhu'l-Velediyyeti'l-Cedîde'adlı eserinin tahlil, tahkik ve tercümesi
Analysis, critical edition and translation of Dâwud al-Qarsî's Sharh al-Waladiyyah al-Jadîdah
  1. Tez No: 518496
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZTOP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı âlimi Dâvud el-Karsî'nin münâzara ilmine dair yazmış olduğu el- Velediyyetü'l-Cedide isimli eserine bizzat kendisinin yazmış olduğu Şerhu'l-Velediyyeti'l- Cedîde adlı eserinin içerik analizi, edisyon kritiği ve tercümesi yapılmıştır. Eserin, gerek içeriğinden, gerekse adından anlaşılacağı üzere, Karsî'nin kendisine nazire olarak yazdığı çağdaşı Saçaklızâde Mehmed Efendi'nin el-Velediyye adlı eseriyle ilişkisi de bu çalışmada mukâyeseli bir şekilde ele alınmıştır. Özellikle 17. ve 18. yüzyılda Osmanlı ilim çevrelerinde yaygınlaşan münâzara ilmi, pek çok âlim tarafından yoğun bir şekilde şerh ve hâşiye çalışmalarına konu olmuştur. Bu yoğun faaliyetin temsilcilerinden birisi olan Karsî, eserinde münâzara literatüründe öne çıkan eserlere atıf yapmakta ve gerek çağdaş gerekse kendisinden önceki âlimlerin bu alandaki eserlerine olan hakimiyetini göstermektedir. 17. ve 18. Yüzyıl Osmanlı ilmî çevrelerindeki münâzara ilmiyle alakalı eserlere bakıldığında, Kuzey Afrika, Güney Arap Yarım Adası, İran ve Güneydoğu Asya İslam bölgeleriyle kıyaslanmayacak kadar yoğun bir faaliyet olduğu ortaya çıkmaktadır. Böyle bir olgunun gerekçelerini anlayabilmek için yapılabilecek en etkili araştırmalardan birisi de, bu literatürdeki eserlerin içerik analizini yapmak olacaktır. Bu nedenle, bahsi geçen yoğun faaliyetin temsil değeri yüksek bir üyesi olan Karsî'nin yazdığı bu eseri incelemek, münâzara ilminin tarihi seyri hakkında aydınlatıcı bilgiler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the work of Ottoman Turkish scholar Dâwud al-Qarsi, Sharh al-Waladiyyah al-Jadidah has been analyzed, critical edited and translated to Turkish. As will be understood from either the content or the name of the work, the contemporary of Qarsi, Saçaklızâde Mehmed Efendi's work al-Waladiyyah also examined comparatively with its relation with Qarsi's work. The science of disputation has been developed in the Ottoman Empire era intellectual circles through 17th and 18th centuries and most of the scholars have written commentaries and glosses on this science intensively. As a member of this intensive activities, Qârsi has referenced in this work to the prominent figures and works in the science of disputation literature, so that he has displayed his mastery for the works of the popular scholars of this science. When looked at the science of disputation literature of 17th and 18th century in Islamic World, it is observed that the Ottoman Turkish scholars' works on this science are significantly more in quality and quantity than South Arabian Peninsula, North Africa, Iran and South East Asia. One of the most effective things to understand the reasons behind this fact is conducting the content analysis of this literature. For this reason, studying the Qarsi's work, as he is a significant member of the aforementioned intensive activities, will provide illuminating information on the history of the development of the science of disputation.