Kapitalist kurumlar, ekonomik özgürlük ve kalkınma
Institutions of capitalism, economic freedom and development
- Tez No: 518520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ekonomik kalkınma özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ekonomi biliminin temel sorunsalı olmuştur ve bu tarihten günümüze kadar birçok farklı kalkınma yaklaşımı literatürde yerini almıştır. Bu yaklaşımlar az gelişmişlik sorununu farklı açılardan açıklamaya çalışsalar da günümüzde ulaşılan genel kanaat, farklı kurumsal yapılardaki ülkelerin farklı gelişme düzeylerine sahip olacakları yönündedir. Bu çalışmada, kapitalist sistemin kurumları ile kalkınma arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu kurumlar, mülkiyet haklarının korunmasını, sözleşmelerin uygulanmasını, hukukun üstünlüğünü, ekonomide kamu kesimi büyüklüğünü ve ekonomik özgürlüğü kapsamaktadır. Çalışmada, mülkiyet haklarının korunması, sözleşmelerin uygulanması, hukukun üstünlüğü ve ekonomide kamu kesimi büyüklüğü göstergeleri kullanılarak kapitalist sistemin derecesini ifade eden özet bir kapitalizm endeksi oluşturulmuştur. Ayrıca ekonomik özgürlüğün geriye kalan boyutlarını ifade etmek üzere ekonomik küreselleşme endeksi de kullanılmıştır. Örneklem olarak 34 OECD ülkesine ait 2000-2015 dönemi verileri seçilmiştir. LM bootstrap eş bütünleşme testi sonuçlarına göre, değişkenler arasında uzun dönemli bir eş bütünleşme ilişkisi mevcuttur. CCEP (havuzlanmış ortak ilişkili etkiler) tahmincisi ile elde edilen sonuçlar ise kapitalist sistemin derecesinin artmasının ve ekonomik özgürlüklerin kalkınmayı uzun dönemde pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Bu sonuçlar çerçevesinde güçlü kurumsal yapıya sahip olan ve kapitalist sisteme uyum sağlayabilen ülkelerin daha yüksek bir gelişme düzeyine ulaşacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic development has become the basic problematic of economics since World War Two and from this date to present, many development theories have been included in the literature. Even though these theories try to clarify underdevelopment problem from different ways, the general opinion attained today is countries in different institutional structures will attain different levels of development. In this study, we investigate the relationship between capitalist institutions and development. This institutions include protection of property rights, legal enforcement of contracts, rule of law, government size in the economy and economic freedom. An index indicating the degree of capitalist system has been established which includes protection of property, legal enforcement of contracts, rule of law and government size. We also used economic globalization data to indicate other dimensions of economic freedom. We analyze this relationship for 34 OECD countries in the period 2000-2015. According to LM bootstrap cointegration results, there is a long run cointegration relationship between variables. Long run coefficients are investigated with CCEP (Pooled Common Correlated Effects) estimator. In the long run the degree of capitalism and economic freedom effects development positively. This results shows that countries which integrated to capitalist system, achieve higher levels of development.