Obez bireylerde ve tip II diyabetli hastalardalipaz aktivitesi ve leptin düzeyinin araştırılması
Investigation of lipase activity and leptin levels in obese individuals and TYPE II diabetic patients
- Tez No: 518530
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ATAKİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmada, obez bireyler, Tip 2 diyabetik hastalar hem obez hem de tip II diyabetli hastalarda leptin, Total kolesterol, HDL, LDL, trigliserit düzeyleri ve lipaz aktivitesininbelirlenmesi ve parametrelerin aralarındaki ilişkilerinin korelasyon analiziyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal olarak Kars Harakani Devlet Hastanesine başvuran; önceden Tip II diyabetli tanısı konulmuş başka hiçbir rahatsızlığı olmayan toplam 6 diyabetli, vücut kitle indeksi 24,99 kg/m2 büyük toplam 6 obez, daha önceden Tip II diyabetli tanısı konulmuş ve aynı zamanda da vücut kitle indeksi 24,99 kg/m2 büyük 6 tip 2 diyabetli ve obez hasta ile herhangi bir kronik veya akut hastalığı olmayan 6 sağlıklı birey olmak üzere toplam 24 kişinin kan örnekleri kullanılmıştır. Total Kolesterol, Trigliserit, HDL Kolesterol, LDL Kolesterol düzeyleri ve Lipaz aktivitesi spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. LDL-kolesterol (Friedewal formülü ile) ve total kolesterol –(HDL kolesterol+(trigliserit /5)) mevcut sonuçlar kullanılarak hesaplandı. Leptin analizi ticari leptin Eliza kiti ile spektrofotometrik olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to detect leptin, total cholesterol, HDL, LDL, triglyceride levels and lipase activity in patients with obesity, Type II Diabetes Mellitus and having both disorders, and compare their relationship by correlation analysis. Blood samples from a total number of 24 patients admitted to Kars Harakani State Hospital were included in the study. Six of the patients were formerly diagnosed with Type II diabetes without any known other disorders, six patients were again formerly diagnosed with Type II diabetes with obesity (body mass index >24,99 kg/m2), six subjects were healthy induviduals without any chronic or acute diseases, six subjects were obese (body mass index >24,99 kg/m2) people without any chronic or acute diseases. Total cholesterol, triglycerides, HDL cholesterol, LDL cholesterol and lipase activity were studied by spectrophotometric method. LDL cholesterol (friedewal formula)) and total cholesterol (HDL cholesterol+(triglycerides/5)) were calculated by using existing results. Leptin analysis was performed by spectrophotometric method with a commercial human Leptin Eliza kit.