Tip II diyabetli bireylerde yaşam kalitesi ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life and depression levels in individuals with TYPE II diabetes
  1. Tez No: 412583
  2. Yazar: ALİ ALTINOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada Tip II Diabetes Mellitus'lu hastalarda yaşam kalitesini, depresyon semptomatolojisini ve ilişkili faktörleri araştırmayı amaçladık. Gereç-yöntem:10.11.2014 ile 31.03.2015 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Aile Hekimliği Diyabet Eğitim Polikliniğine başvuran erişkin tip 2 diyabetes mellitus hastalığı olan, takip ve tedavi altında olan 440 hasta alındı. Katılımcıların sosyodemografik özelliklerini içeren anket formu, SF-36 yaşam kalitesi anketi, BDÖ yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. DM'ye bağlı daha önce tanı konmuş göz, nörolojik ve nefrolojik komplikasyonlarının olup olmadığı hasta dosyalarından son bir yıllık verileri retrospektif taranarak değerlendirildi. Tüm veriler SPSS 16.0 istatistik paket programına kaydedildi. Verilerin değerlendirilmesinde Student-t testi, Ki-kare, ANOVA varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the quality of life and depression symptomatology situations and the related factors in patients with Type II Diabetes Mellitus in this study. Material - Methods: Between 10/11/2014 and 31/03/2015, 440 adult patients with type 2 diabetes mellitus, and under treatment admitted to Selcuk University Family Medicine Outpatient Diabetes Education clinic were included in the study. A questionnaire containing sociodemographic characteristics of the participants, the SF-36 quality of life questionnaire was applied with BDI face to face interviews. Whether they had previously diagnosed eye, neurological or nephrological complications connected with DM were evaluated retrospectively scanning the last year data from the patient files. All data were recorded into the SPSS 16.0 statistical software package. Student-t test, chi-square, ANOVA analysis of variance and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data.