Stellat ganglion blokajının sıçanlarda kırık iyileşmesi üzerine etkisi
Investigation on the fracture implantation of stellat gangline block in rats
- Tez No: 518532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN ÇAKICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Stellat gangliyonun blokajı veya çıkarılması bu bölgelerde vazodilatasyon ile sonuçlandığı bilinmektedir. Yapılan çalışmalardan elde edilen aşırı sempatik aktivitenin kemik oluşumunu baskıladığı ve osteoklastik aktiviteyi artırdığı, ayrıca refleks sempatik distrofili hastaların kemik mineral yoğunluğu ve içeriğinin düşük olduğu yönündeki bulgular, stellat gangliyon blokajının sempatik aktivite azalması ve üst ekstremiteleri besleyen kan damarlarında dilatasyon sonucu kemik kırıklarının iyileşmesini hızlandırabileceği ve kemik yoğunluğu ve mineral içeriğini de artırabileceğini düşündürmüştür. Çalışmamızda, stellat ganglion blokajının sıçanlarda kırık iyileşmesi üzerine olası etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Deneysel tipteki çalışmamızda, toplam 42 adet Winstar Albino cinsi dişi sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar rastgele 2 gruba ayrılarak bir gruba Stellat ganglion blokajı yapılmış diğer grup kontrol grubu olmuştur. Her 2 gruba da kapalı ön kol kırığı oluşturularak X ray de görüntülendi ve ardından atel uygulanarak stabilize edilmiştir. Aynı günlerde X ray görüntüleri alınan ön kol kemikleri daha sonra dekalsifiye edilmiştir. Dekalsifiye işleminin ardından Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı tarafından skorlandı. Kırık bölgesi histolojik bulgularına bakıldığında 7'sinde (%16,67) ağırlıklı olarak kıkırdak ve az miktarda immatür (woven) kemik, 14'ünde (%33,33) eşit oranda kıkırdak ve immatür kemik ve 21'inde (%50,00) ağırlıklı olarak immatür kemik ve az oranda kıkırdak oluşumu görülmüştür. Kontrol grubunda kemik oluşumunun radyolojik değerlendirmesinde 1. ve 2. Ortopedist arasında orta derecede (ƙ:0,478) uyum olduğu görülmüştür (p:0,001). Anahtar Kelimeler; Stellat gangliyon blokajı, kırık iyileşmesi, histoloji
Özet (Çeviri)
Blockage or removal of the stellate ganglion is known to result in vasodilatation in these regions. Findings suggest that excessive sympathetic activity from established studies suppresses bone formation and promotes osteoclastic activity and that bone mineral density and content of reflex sympathetic dystrophy patients are low, that stellate ganglion blockade may reduce sympathetic activity and accelerate healing of dilatation resulting bone fractures in blood vessels feeding upper extremities, density and mineral content. In our study, it was aimed to investigate the possible effects of stellate ganglion blockade on fracture healing in rats. A total of 42 Winstar Albino female rats were used between December 2017 and March 2017 in our experimental study. The rats were randomly divided into 2 groups and one group was treated with Stellat ganglion and the other group was control group. In each of the 2 groups, a closed forearm fracture was created and the X-ray was displayed and then stabilized by splint application. The forearm bones, which received X-ray views on the same days, were then decalcified. After decalcification, results were scored by Department of Histology and Embryology When histological findings of the fracture region were taken into account, 7 (16.67%) were predominantly cartilage and less woven bone, 14 (33.33%) were equally distributed cartilage and immature bone, and 21 (50.00%) were predominantly of imitation bone and little cartilage formation. In the control group, the radiological evaluation of bone formation was found to be moderate (ƙ: 0,478) between the 1st and 2nd orthopedists (p: 0.001). Keywords; Stellate ganglion blockade, fracture healing, histology