Sigorta talep teorisi ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 51860
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ SİGORTA TALEP TEORİSİ VE TÜRKİYE UYGULAMASI Sinan KUŞÇU Danışman : Doç. Dr. Recep KÖK 1996, SAYFA: Jüri Günümüzde sigorta; her tür ticaret, endüstri ve sosyal yapının önemli bir parçasıdır. Koruyuculuk vasfıyla birlikte insanlara güven unsurunu da vermektedir. Bunun yanında ekonomik faaliyetler parçasından olmak üzere fon yaratıcısı, sermaye birikimi sağlayıcı ve refah artırıcı bir kıstas haline gelmiştir. Biriktirdiği fonlarla (özellikle hayat sigortalarında), sermaye piyasasının banka ve banker ikilisinden de önde gelen müesseselerdendir. Bu nedenle sigorta, gelişmiş ülkelerin en fazla önem verdikleri faaliyet kollarından birisidir. Başka bir deyişle sosyo-kültürel ve ekonomik düzeyi yüksek toplumlarla sigortacılık faaliyetleri arasında yüksek bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışma; teorik çerçeveden hareketle, Türkiye sigorta talebinin kısa dönem faktör esnekliklerini ortaya koymaktadır, ilaveten uzun dönem esneklikleri belirlemek amacıyla da Erzurum şehir merkezini kapsayan bir anket çalışması düzenlenmiş ve bu çalışmadan elde edilen birincil verilerle yatay kesit analizler yapılmıştır. Ayrıca sigorta talebi, davranışsal boyutuyla da incelenmiştir. Kısa dönem ikincil verilerden alınan ve zaman serilerinden çıkarılan model; lnDTt= -16.9861 - 0.6537 lnPt + 1.7590 lnlt + 1.9532 lnNt iken, uzun dönem esneklikleri ise birincil verilerden alınan bilgilerle oluşturulan yatay kesit analizlerinden elde edilen model; lnZE = 0.9980 + 0.4752 InY + 0.0873 D1 'dir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS INSURANCE DEMAND THEORY AND AN APPLICATION IN TURKEY Sinan KUŞÇU Supervisor : Assoc. Doç. Dr. Recep KÖK Jury : Assoc. Doç.Dr.Recep KÖK In present time, insurance is a main part of every kind of trade, industrial, and social structure. It gives a feeling of confidency and defense to the people. In addition, insurance creates some funds as a part of economic activities, provides capital aggregation, and becomes a criterion for increasing walfare. With the funds accumulated by insurance (especially in the life insurance), it has gained priority over banks and bankers in the capital market. Therefore, developed countries give more attention to insurance than other economic activities. In the other words, there is a strong correlation between societies which have socio-cultural and economic level and insurance. This study handles theoric framework and tries to bring up the short term factor flexibility of Turkish insurance demand. In order to determine long term flexibility, a survey was conducted in Erzurum City Center, and primary data obtained from this survey has been used in the cross-section analysis. Further, insurance demand has also been analysed with the behavioral dimension. The model taken from secondary data and time series is: lnDTt= -16.9861 - 0.6537 lnPt + 1.7590 lnlt + 1.9532 lnNt and the model taken from long term primary data and cross-section analysis is. In ZE = 0.9980 + 0.4752 InY + 0.0873 Dj