Ağır kuyruklu talep yapısına sahip yarı-Markov envanter sistemlerde istatistiki tahmin ediciler
Statistical estimates in semi-Markovian inventory systems with heavy-tailed demand structure
  1. Tez No: 864209
  2. Yazar: HAMİDE SELİN ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI BEKTAŞ KAMIŞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Envanter sistemleri ile ilgili problemlerde ağır kuyruklu dağılımlar sıklıkla gözlenmektedir. Talep miktarlarını ifade eden rastgele değişkenlerin kuyruklarının envanter sistemleri üzerinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Beklenmeyen talep dalgalanmalarının bu sistemler üzerindeki uzun vadeli etkilerini tahmin edebilmek için, ağır kuyruklu talep miktarlarına sahip envanter kontrol modelleri istatistiksel olarak analiz edilmelidir. Bu çalışmanın amacı, tıptan sigorta problemlerine kadar pek çok alanda etkin bir şekilde kullanılan uç değerlerteorisinin istatistiki ve matematiksel sağlam bir araştırma yöntemi olarak envanter sistemlerde kullanılabilirliğini bir uygulama ile ele almaktır. Bu kapsamda, yenileme fonksiyonları için uç değer teorisine dayalı istatistiki tahmin ediciler araştırılacaktır. Talep miktarları uç değerler üretme eğiliminde olan ağır kuyruklu dağılıma sahip yarı Markov bir stok kontrol model ele alınarak modeli ifade eden stokastik sürecin bazı karakteristikleri için uç değer teorisine dayalı istatistiksel tahmin ediciler önerilecektir. Daha sonra bu tahmin edicilerin asimptotik tutarlılık ve asimptotik normallik özellikleri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Heavy-tailed distributions are frequently observed in problems related to inventory systems. It is known that the tails of random variables that express demand quantities have significant effects on inventory systems. In order to predict long term effects of unexpected demand fluctuations on these systems, inventory control models with heavy tailed demand quantities should be analyzed statistically. The purpose of this study is to examine the applicability of extreme value theory, which has been used effectively in many fields from medicine to insurance problems, to inventory systems as a statistically and mathematically sound research method with an application.In this context, statistical estimators based on extreme value theory for renewal functions will be investigated.A semi-Markovian inventory control model with a heavy-tailed demand, which tends to produce extreme values, will be considered and statistical estimators based on extreme value theory will be proposed for some characteristics of the stochastic process expressing the model.Then, the consistency and asymptotic normality properties of these estimators will be investigated.