Bir pazarlama yöntemi olarak franchising üniversiteli öğrencilerin fast food restoranları tercih nedenleri üzerine Erzurum'da bir saha araştırması
  1. Tez No: 51859
  2. Yazar: F. BURCU CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BİR PAZARLAMA YÖNTEMİ OLARAK FRANCHISING Burcu CANDAN Danışman :Prof.Dr. Uğur GÜLLÜLÜ 1996, Sayfa: Jüri : Prof.Dr. Uğur GÜLLÜLÜ Franchising, bir markayı veya ürünü ortaya çıkarıp başarısını kanıtladıktan sonra bunu belli bir sistem dahilinde başkalarına satıp kontrol ederek zincir mağazalar haline getirip yatırımcısına para kazandıran bir işletmecilik sistemidir. Franchising, kurduğu dağıtım ağı ile geniş coğrafi alanlara ulaşmayı mümkün kılan bir pazarlama yöntemidir. Kendi işini yapmak ve merkezi yönetim yerine yerel yönetimin avantajlarına sahip olmak isteyen girişimciler için franchising ideal bir yöntemdir. Ülkemizdeki bir çok yatırımcı son yıllarda franchising sistemine ilgi göstermektedir. Franchising, özellikle hizmet sektöründe tutulmuş bir işin en kolay ve başarılı yaygınlaşma yoludur. Franchising sistemi sayesinde kaynak israfi önlenmekte, her sermaye büyüklüğünde yatırımcı oluşturulmakta, yatırımcının sermaye ve başarısızlık konusunda riski azalmakta ve Türkiye ekonomisine olumlu bir katkı sağlanmaktadır. Bu çalışma, teorik çerçeveden hareketle, Erzurum'daki üniversiteli öğrencilerin franchising sistemi ile çalışan fast food restoranları tercih edip etmeme sebeplerini ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonucunda, Erzurum'daki üniversiteli öğrenciler açısından franchising sistemle işleyen fast food restoranlara olumlu bir talebin olduğu, ancak yüksek fiyat nedeni ile öğrencilerin bu tür yerlerden sıkça alışveriş edemedikleri, dolayısıyla atıl bir potansiyelin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS FRANCHISING AS A MARKETING PROCESS Burcu CANDAN Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Uğur GÜLLÜLÜ 1996, Page: Jury : Assoc.Prof.Dr. Uğur GÜLLÜLÜ Franchising is a management system causing investor to earn money via chain stores by producing a brand or product, and, after proving its success, selling it to others, and controlling in a systematic manner. Franchising is a marketing method making it possible to reach wide geographic areas thanks to the distribution network established. This method is ideal for any entregreneur who wish to the his/her own business, and take adventages of local management instead of central administration. Investors in Turkey have begun to prefer franchising system in recent years. Franchising is the easiest and successful spreading way of a succeeded business, particularly for the service sector. Thanks to the franchising system, resource waste is eliminated, investment can be materialized for any amount of capital, risk of capital and failure of investor is reduced, and a positive impact on the economy is provided. This study, moving from a theoratical framework, examines the reasons why the university students in Erzurum prefer, or do not prefer the fast food restaurants which work in the franchising system. It has been determined, as a result, the university students in Erzurum have a possitive demand for the fast food restaurants working in the franchising system, yet, because of the high prices, these students don't do shopping at this kind of places; thus, there exist an idle potential in this field.