Türkiye-Benin arasında dış ticari ilişkilerine dayalı gıda ve içecek sektöründeki Türk küçük ve orta ölçekli işletmelerin satış performansının değerlendirilmesi: 2010-2016 arasında satış değerleri üzerine bir çalışma
The evaluation of export performance of Turkish small and medium scale enterprises operating in the food and drink sector based on trade relationship between Turkey and republic of Benin: A study on sales values between 2010-2016
- Tez No: 518602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ SERTAÇ ÇAKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
9 Temmuz 2012 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ile Benin Cumhuriyeti arasında diş ticaretin daha iyi bir haline getirilmesi için ticari işbirliği anlaşması imzalanmıştır. Bu çalışmanın, imzalanan ticari işbirliği anlaşmalarına dayanarak Benin'e ihracat yapan Türk KOBİ'lerin performansı irdelenmek temelli amacıdır. Başka bir ifadeyle, ticari işbirliği anlaşmasının esası olan fuar, sergi, ziyaret, seminer gibi ticari etkinliklerin düzenlenmesi, ticaret heyetleri ve işadamları ziyaretlerinin gerçekleştirilmesiyle Türk KOBİ'lerin ihracattaki performansı açısından başarı olup olmadığını ortaya koyulmaktadır. Bu amaca ulaşılmak için ilk olarak altı (6) hipotezi kapsayan bir araştırma modeli oluşturulmuştur. Araştırma gıda ve içecek ürünleri sektöründeki İstanbul ihracatçı birliklerinde Benin Cumhuriyeti'ne en az bir defa ihraç eden KOBİ'lerin tesadüf örneklem yöntemiyle seçildiği üzerinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında anket tekniği kullanılarak 332 KOBİ ihracatçı seçilip adres e-mail yöntemiyle gönderilmektedir. 332 firmadan toplamda 172 (yanı % 52 ) kullanılabilir anket elde edilmiştir. Araştırmanın hipotezleri test edilmek için Ki kare, Bağımsız gruplar t- testi, histogramlar (analiz deskriptif ), Tek yönlü varyans (ANOVA) yöntemiyle uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, Türk KOBİ'lerin sahip olduğu yabancı diller (Fransızca ve İngilizce) ile Benin'de ticaret fuar ve ticaret heyetlere katılması arasında bağımlı bir anlam olmadığı bulunmuştur. Bunun ardından, Benin Cumhuriyeti'ne ticaret fuarlar ve ticaret heyetlere katılan Türk KOBİ ihracatçının olumlu (pozitif) hem finansal hem de finansal olmayan ihracat performansa sahip oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
On the 9th of July 2012, a trade agreement was signed between the Republics of Turkey and Benin to improve commercial cooperation. Based on this trade agreement, the study evaluated the export performance of Turkish Small and Medium Enterprises (SMEs) to the Republic of Benin in the foods and drinks sector. The objective of the study is to understand whether Turkish SMEs that attend trade fairs and trade missions organized by the foods and drinks sector in Benin record positive or negative export performance. To achieve the stated objectives, a six (6) hypothesis conceptual model was tested. The research applied a random sampling method to select SMEs in the exporters association based in Istanbul operating in the food and beverages sector who once exported to the Republic of Benin. Using a survey technique, 332 questionnaires were sent to Turkish SMEs by email. Of the 332 SMEs to whom the surveys were sent, 172 (52%) responded and used as the final sample for the research. Pearson Chi-square test, Histogram (descriptive), İndependant T-test and One Way ANOVA were used to test the research hypotheses. After testing the hypotheses, the study found no relationship between Turkish SMEs which have English and French speakers, and their presence at to trade fairs and missions in the Republic of Benin. The study also found that Turkish SMEs operating in the foods and drinks sector that attend trade fairs and trade missions in Benin recorded positive financial and non-financial export performance.