Üniversite öğrencilerinde kişilerarası bağımlılık, kimlik yönelimleri ve depresyon
College students in interpersonal dependency, identity orientations and depression
  1. Tez No: 518603
  2. Yazar: İKRAM KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde kişiler arası bağımlılık, kimlik yönelimleri ve depresyon arasındaki ilişkiler ve bu değişken düzeylerinin sosyo-demografik özelliklere göre değişip değişmediğini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2016-2017 akademik yılında İstanbul'daki devlet üniversitelerinden tesadüfi olarak seçilen 139 kadın ve 169 erkek olmak üzere toplam 308 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada kişisel bilgi formu,Kişiler Arası Bağımlılık Ölçeği,Kimlik Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, güvenilirlik analizi için Cronbach Alfa katsayısı, bireylerin kişiler arası ilişkilerinde, yaşadıkları sorunlarda ve kendileri hakkındaki düşüncelerde etkili olan etmenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi için Bağımsız Örneklem t testi ve ANOVA, değişkenlerde gruplar arası farklılığın tespiti için Bonferroni ve Dunnett T3,kişiler arası bağımlılık ve kimlik alt düzeylerinin Beck depresyon puanı üzerindeki yordayıcılık etkisinin tespiti için Çoklu Regresyon analizi kullanılmıştır. Analizler sonucunda, üniversite öğrencilerinin sahip olduğu kimlik yönelimleri, kişiler arası bağımlılık ve depresyon düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bununla birlikte demografik özellikler (annenin çalışan olması, baba mesleği, kardeş sayısı, anne baba ayrı ve birlikte olma, anne baba tutum, arkadaş sayısı değişkenleri ile kişiler arası bağımlılık; anne baba ayrı olma ve birlikte olma, arkadaş sayısı, yaşam memnuniyeti ve gelecek beklentisi) ile depresyon düzeyi arasında; anne baba tutumu ve gelecek beklentisi ile kimlik yönelimi arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed at viewing the relationship between interpersonal dependence, identity orientation of university students and depression and at assessing whether these variables differed according to socio-demographic features. The sample of the study was formed by 308 students of 139 females and 169 males who were randomly sampled in public universities in Istanbul during 2016-2017 academic year. Personal information form, Interpersonal Dependance test, Identity Scale and Beck Depression Scale were used in the study. During data analysis, Cronbach Alpha Coefficient for reliability analysis, T test and ANOVA for assessing whether the factors being efficient in self-thoughts, problems and relationship with other individuals of the individuals differed according to demographic variables, Bonferroni and Dunnett T3 for determining the group difference in variables, Multiple Regression analysis for determining predictivity effects of interpersonal dependence and identity sub-scales upon Beck depression score were conducted. As a result, it was found that there was a meaningful relationship between identity orientation, interpersonal dependence and depression. Also, there was a relationship between working mother, father's job, number of siblings, divorced or married parents, parental attitude, number of friends among demographic features and interpersonal dependence, divorced or married parents, number of friends, life satisfaction, future expectations and identity depression; parental attitudes, future expectations and identity orientation.