Hekimlerin profesyonalizm anlayışının tıbbi hatalarda tutum üzerine etkisinin belirlenmesi: Sivas Cumhuriyet üniversitesi Hastanesi örneği
A field research for the determination the influence of physicians' professionalsm understanding on medical errors attitude
  1. Tez No: 518627
  2. Yazar: ELİF NİSA YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma hastanede çalışan hekimlerin profesyonalizm anlayışlarının tıbbi hatalarda tutum üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 12-24 Şubat tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinde 182 hekim ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Profesyonalizm Ölçeği”ve“Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği”nin yer aldığı bir anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ile kurum izinleri alınmıştır. Toplanan veriler SPSS 25.0 ile değerlendirilmiştir. Saptanan bulgular şunlardır; araştırmaya katılan hekimlerin %51.64'ünün 24-30 yaş grubunda olduğu, %61.53'ünün evli, %60.98'inin erkek, %53,84'ünün mesleki çalışma süresi 1-5 yıl olduğu, %81,86'sının mesleğini bilinçli seçtiği saptanmıştır. Hekimlerin profesyonalizm anlayışlarının (x̄=3,72) ve tıbbi hatalarda tutumlarınının olumlu (x̄=3,46) olduğu ortaya çıkmıştır. Profesyonelleşme Süreci alt boyutu ile Tıbbi Hata Algısı alt boyutu arasında pozitif yönlü korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a descriptive, cross-sectional, and interrogative design to determine the influence of hospital-based physicians' attitudes toward medical errors on professionalism understanding. The research was carried out at the Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital with 182 physicians on February 12-24. A survey form was used to collect data in the research, including the“Professionalism Scale”and the“Attitude Scale for Medical Errors”. Ethics committee approval and institutional permission were obtained to carry out the research. The collected data were evaluated with SPSS 25.0 The research's results was it; It's detected that 51.64% of the physicians participating in the research was in the 24-30 age group, 61.53% was married, 60.98% was male, 53.84% had 1-5 years of professional work, 81.86% had chosen the profession consciously. It was found that physicians' attitudes toward professionalism (x̄ = 3.72) and their attitudes towards medical errors (x̄ = 3.46) were positive. A positive correlation of 20.8% was found between the Professional Process sub-dimension and the Medical Error Perception sub-dimension.