Isparta ili kargo hizmetlerinin tüketici davranışlarına etkisi üzerine bir uygulama
A implementation in Isparta about courier services effect on consumer behaviour
- Tez No: 518628
- Danışmanlar: DR. SÜHA ÇELİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüzde lojistik sektörünün en önemli faaliyetlerinden biri olan kargoculuk hizmetleri, tüketicilerin davranışlarını müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi açısından etkilemektedir. Son yıllarda artan ticaret hacmi ve taşımacılık faaliyetlerinin ön plana çıktığı lojistik sektörünün genel yapısı ve kargo taşımacılığının genel durumu, sektörün önemi, ekonomiye katkısı incelenerek tüketici beklentilerini karşılayacak kargo hizmetleri ne kadar iyileştirilebilirliği değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırmada Isparta ilinde, Süleyman Demirel Üniversitesi'nin farklı birimlerinde öğrenim gören 469 öğrenci ile bir anket çalışması uygulanmıştır. İstatistiksel yöntemlerle yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırma sonucu tüketici davranışları üzerinde lojistik değer, güvenilirlik ve ekonomik gider faktörleri arasında anlamlı ilişki olduğu yaş ve gelir unsurunun da anlamlılığı etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cargo services, as one of the most important transportation activities of nowadays, affect consumer behaviors, customer satisfaction and service quality. Increasing trade volume and general structure of logistic sector which takes the foreground of transportation activity, importance of the sector, its contribution to the economy is researched and its effects on consumer behavior has been tried to be evaluated. Research has been made in Isparta province with the contribution of 469 students of different departments of Süleyman Demirel University with a survey by means of a questionnaire form. Results have been interpreted after a statistical analysis. It has been determined that there is a significant relationship among logistic value, reliability and economic cost on consumer behavior, and age and income levels affect the significance.