Marifetnamedeki şiirlerin tahlili
  1. Tez No: 51864
  2. Yazar: MEHMET KAZAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ OKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
V ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MARİFETNAMEDEKİ ŞİİRLERİN TAHLİLİ Mehmet KAZAR Danışman : Prof. Dr.Naci OKÇU 1996 Sayfa : 91 Jüri : Prof. Dr. Naci OKÇU 18. Asrın ilim ve maneviyat ehlinin büyüklerinden olan, Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın marifetnamesindeki şiirlerini tahlil etmeyi amaçlayan bu çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın hayatı, kişiliği ve eserlerini tanıtmaya çalıştık. İkinci bölümde, marifetnamedeki din ve tasavvufla ilgili şiirleri tesbit edip inceledik. Üçüncü bölümde marifetnamedeki şiirlerde yer alan şahıslar üzerinde durduk. Dördüncü bölümde, insanı ele alıp; insan telakkisi ve insanın mahiyeti, aşk ve aşık ve insanda güzellik unsurlarını tahlile çalıştık. Beşinci bölümde ise, marifetnamedeki şiirlerde tabiat ve eşyayla ilgili hususlar üzerinde durduk. Yukarda zikrettiğimiz bu konular, incelendikten sonra İbrahim Hakkı'nın marifetnamesindeki şiirlerinde, öğreticilik vasfının ön planda olduğu ve sanat kaygısından uzak olarak insanlara faydalı olmaya çalıştığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACAT MASTER OF SCIENCE THESIS ANALYSIS OF POEMS İN MARİFETNAME Mehmet KAZAR Supervisor : Prof.Dr. Naci OKCU 1996 Page : 91 Jury : Prof.Dr.Naci OKCU This study, proposed to analyze the poems in marifetname written by“Erzurumlu îbrahim Hakkı”who was among the leaders of science and spirituality 18th century is composed of five chapters. In the first chapter, his life, personality and work was tried to introduce. In the second chapter, investigating of poems related with religion and mysticism in Marifetname was done. In the third section, people who were mentioned in the poems of Marifetname was analyzed. Properties of human beings especially their love-lover, conceptions, essences and understanding ways of beauty was tried to analyze in the fourth chapter. Details about nutare and materials mentioned in the poems of marifetname were analyzed in the final chapter. After investigating all of the topics mentioned above, it is concluded that the tried to help people by giving more importance to teaching without expecting any artistic career in his poems in the marifetname.