Marifetnamede'de din ve ahlak eğitiminin prensip ve metotları
The Principle and methods of the education of religion and morality in Marifetname
- Tez No: 63560
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN PARLADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın kültür tarihimize kazandırdığı Marifetname adlı eseri; tasavvufi, felsefi, kelami bilgilerin yanısıra anatomi, coğrafya, mineroloji, pedagoji gibi pozitif ilimlere ğit bilgileri içeren ansiklopedik mahiyette bir kitaptır. Yazıldığı çağa ışık tutan ve en çok okunan eserler arasında yeralan Marifetname'de din ve ahlak eğitiminin prensip ve metotları konulu yüksek lisans tezimiz ile Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın görüşlerini ortaya koymaya çalıştık. İnsanlara akıllarına göre hitap edilmesi gerektiğini ısrarla vurgulayan İbrahim Hakkı'ya göre din eğitiminin temel prensibi kişiye bedeni, ruhi, kültürel, psikolojik ve zihin seviyesine göre tedricen bilgiler verilmesi şeklinde bir eğitim öğretimi anlayışıdır. Bu prensip çerçevesinde gözlem, sorucevap, takrir, tümevarım, tümdengelim, analiz, sentez, analoji gibi metodların ferdin dini ve ahlakı olarak yetişmesinde uygulanması gerektiğini eserinde çeşitli konularda bilgiler vererek göstermiştir. O'na göre din eğitimi bilgiler aşamalı olarak Şefkat ve sevgiye dayalı olarak gerçekleştirilmelidir. İbrahim Hakkı din ve ahlak eğitiminin temel esasını, ferdi farklılıkları dikkate alan ve kişinin yaşadığı topluma uyumunu sağlayan bir öğretimden geçirmek olarak vurgular. O'nun temel prensibi din ve ahlak eğitiminin mutlaka sevgiye dayalı olarak gerçekleştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The book which was written by Erzurumlu ibrahim Hakkı con tains Islamic, philosophical, theological informations. Beside these subjects it also provides information about anotomy, geography, min eralogy, pedagogy. The book which gave off light was in the best seller list. Wetrred to analyse Erzurumlu“brahim Hakki's thoughts in this subject by the help of our high certificate thesis, ”The Principle and Methods of the Education of Religion and Morality in Marifetname İbrahim Hakkı claims that you have to speak to every person according to therr mind to him, the basis principle of the education of religion isgradually to give physical, mental, culturel, physological knowledge as their memory level. In this frame of principle Erzurumlu Ibrahim Hakkı has given information in different subject in his book in addition to this he showed us that in a person's religous and moral education, you have to use obseruation, questioning answering, narration, deducation, tnduction, analysr, synthesrs methods. In his opinion in the education of religion must be taught step by step and by the help of compassion and love. He accepts the basis of education of religion, to be care abouth the personal differences, to give aneducation which provides the per son's hormony with the society which the person lives in. According to him, this education must be given to the person with love. Because it's vital for this education.