Düz oranlı vergi sistemi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Flat tax system and its application in Turkey
  1. Tez No: 518651
  2. Yazar: HAYRETTİN ÇINAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE DOĞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Vergi, klasik fonksiyonlarının yanında iktisadi, mali ve sosyal görevler üstlenmiş olan devletlerin tarih boyunca en önemli ve en sağlam gelir kaynağı olmuştur. Vergiler, bir ülkede tüm kesimlerin ekonomik, sosyo-politik hareketlerinin odak noktasındadır. Kamu harcamalarına finansman sağlanmasının yanında kıt kaynakların etkin ve verimli dağılımında, farklı toplumsal gruplar ve sektörler arasında vergi yükü dengelerinin gerçekleştirilmesinde, hızlı ve istikrarlı ekonomik büyümeyle birlikte milli gelirin artırılmasında, bölgesel dengesizliklerin giderilmesinde ve temel makro-ekonomik hedeflerin gerçekleştirilmesinde vergi sisteminin önemi büyüktür. Ülkelerin kişisel gelir vergisi sistemleri değişen gereksinimlere ve politikalara bağlı olarak sürekli değişmiştir. Bu değişimler Türkiye'nin de üyesi olduğu OECD üyesi ülkelerde reform çalışmalarının matrah genişletici oran düşürücü önlemlerle ve kişisel gelir vergisi tarifesinin artan oranlılık derecesinin azaltılması biçiminde gerçekleşmiştir. Ekonomik kararlarda vergiden kaynaklanan sapmaları ortadan kaldırmayı amaçlayan söz konusu reform çalışmalarında düz oranlı vergi uygulamaları bulunmaktadır. Avrupa'da hızlı bir şekilde yayılmakta olan düz oranlı gelir vergisi sisteminde, gelir arttıkça matraha uygulanan vergi oranı değişmez sabit kalır, devlet, vergilendirmeyi tek bir oran üzerinden ve bütün gelir kaynakları için uygular. Düz oranlı gelir vergisinde, gelirin tasarrufa giden kısmı vergilendirilmediğinden tüketime dayalı bir vergi olduğu savunulmaktadır. Bu reform ekonomide verimlilik, adalet gibi kavramları sağlarken vergi sistemine de sadelik getirmektedir. Düz oranlı gelir vergisi farklı ekonomik sistemlere sahip ülkeler tarafından benimsenmiş ve uygulamada olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Çalışma bu olumlu sonuçların, Türk vergi sisteminde yaşanan sorunların giderilmesinde yararlı olacağı düşünülerek ve uygulanabilirliğinin mümkünlüğünü değerlendirmek amacı ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxes have been the most important and most robust source of income throughout the history of countries that have undertaken economic, financial and social duties in addition to their classical functions. Taxes are the focal point of economic and socio-political movements of allgroups in a country. In addition to providing financing for public expenditures, the tax system has an important role in effective and efficient distribution of scarce resources, achieving the balance of tax burdens between different social groups and sectors, raising national income with rapid and steady economic growth, eliminating regional imbalances and achieving basic macro-economic goals. Personal income tax systems of the countries have been constantly changed depending on the changing needs and policies. These changes have occured as rate reducing, tax asssesment increasing measures as a result of reform studies and reduction of the rate of increase in the progressive personal income tax in member countries of OECD which Turkey is also a member state. There is flat tax applications in the mentioned reform studies, that aim to remove the deviations in economic decisions stemming from taxation. In the flat rate income tax system that is spreading rapidly in Europe, as the income increases, the tax rate applied remains constant, the state applies taxation at a single rate and for all income sources. Using flat rate income tax system, it is argued that it is a consumption-based tax because the portion of income that is saved for thrift is not taxed.This reform bring simplicity to tax system while providing concepts such as efficiency andjustice in economy. Flat rate income tax has been adopted by countries with different economic systems and positive results have been achieved in practice. The study was carried out with the aim of assessing the applicability of these positive results, whichis thoughtto be useful in solving the problems experienced in the Turkish taxsystem.