Düz oranlı vergi sistemi, uygulamaları ve Türkiye'de uygulanabilirliği
The flat rate tax system, its applicationsin the world and its applicability in Turkey
  1. Tez No: 261855
  2. Yazar: KADİR ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SONSUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, 1947 yılından itibaren uygulama alanı bulan düz oranlı vergi sistemi incelenmeye çalışılmıştır. Düz oranlı vergi sistemi ile ilgili yapılan teorik çalışmalar ve dünyada düz oranlı vergi sistemini uygulayan ülkeler incelenerek, düz oranlı vergi sisteminin Türkiye'de uygulanabilirliği araştırılmıştır.Tez kısa bir giriş bölümünün ardından 4 ana bölüme ayrılmaktadır. Birinci bölümde vergi ve vergilendirme ile ilgili temel konular kısaca incelenip, artan oranlı vergi sistemi anlatılmıştır. İkinci bölümde düz oranlı vergi sisteminin tanımı, temel özellikleri, ilkeleri, yararları ve bu sistem üzerine yapılan teorik çalışmalar açıklanmıştır. Düz oranlı vergi sistemi, optimal vergileme ilkeleri çerçevesinde artan oranlı vergi sistemi ile karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde düz oranlı vergi sistemine ilişkin uygulamalar tek tek ülkeler bazında incelenmiş, daha sonra uygulamaların genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Son bölümde ise Türkiye'de uygulanmakta olan vergi tarifeleri, bünyelerinde barındırdıkları indirim, istisna ve muafiyetlerle birlikte anlatılmış, Türk vergi sisteminde yaşanan sorunlar ve reform gereği ortaya konulmuştur.Yapılan bu çalışmanın sonunda, düz oranlı vergi sisteminin uygulanmasıyla olumlu sonuçlar alındığı, Türk vergi sisteminde yapılması gereken reformun, düz oranlı vergi sistemini uygulayarak gerçekleştirilebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, there is an analysis of the flat tax system, which has been practised since 1947. The theoretical works on the flat tax system and the countries of the world which follow the tax tax system have been analysed and the applicability of this system in Turkey has been interrogated.The thesis is divided into four main chapters following a short introduction. In the first chapter, there are first a short study of the main topics of tax and taxation and then a presentation of the progressive tax system. In chapter two, there is a presentation of the definition, main characteristics, principles and uses of the flat tax system and of the theoretical works on this system. The flat tax system has been compared with the progressive tax system within the framework of the optimal taxation principles. In chapter three, the applications of the flat tax system have been studied on the basis of individual countries and then a general evaluation of the applications has been presented. And in the final chapter, there is a presentation of tax scales that are in use in Turkey, the reductions that they include, the exemptions, and the problems encountered in the Turkish tax system and the need for reformation.At the end of this study, it has been argued that the application of the flat tax system has produced good results and that the reformation needed in the Turkish tax system can be performed through the application of the flat tax system.