Psikolojik sermayenin stratejik bilgi yönetimi uygulamalarına etkileri: Ampirik bir çalışma
Investigation of the effects of psychological capital onstrategic information management practices: A empiricalstudy
  1. Tez No: 518654
  2. Yazar: BAŞAK BALYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın temel amacı bankalarda psikolojik sermayenin stratejik bilgi yönetimi uygulamalarına etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, özel sektör bankalarında Psikolojik Sermaye Ölçeği (PSÖ) ve Stratejik Bilgi Yönetimi Ölçeği'ni (BYSÖ) içine alan bir anket çalışması yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini evren içerisinden“basit rastgele örnekleme”yöntemi kullanılarak seçilen toplam 213 çalışan oluşturmuştur. Çalışma sonucunda katılımcıların PSÖ ortalaması 4,06±0,71 olarak bulunmuştur. Alt boyutlarda ise özyeterlik ortalaması 4,38±0,76; dayanıklılık ortalaması 4,15±0,78; iyimserlik ortalaması 3,98±0,89 ve güven ortalaması 3,74±1,00 olarak tespit edilmiştir. BYSÖ ortalaması ise 3,71±0,83 olarak bulunmuştur. Alt boyutlarda ise stratejik bilgi seçimi alt boyutu ortalaması 3,59±0,97; bilginin uygulanması alt boyutu ortalaması 3,82±0,91 olarak tespit edilmiştir. Bu ortalamalara göre her iki ölçek ve bunların alt boyutlarında katılım düzeyi ortalaması“kısmen katılıyorum”olmuştur. Yani ortalamalar iyi düzeydedir. Ayrıca, psikolojik sermaye ve bilgi yönetimi arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Stratejik bilgi yönetimi uygulamalarındaki değişimin %36,3'ünün psikolojik sermayeden kaynaklandığını söylemek mümkündür. Bunun yanında, özyeterlik, dayanıklılık, iyimserlik ve güven alt boyutları ile stratejik bilgi seçimi ve bilginin uygulanması alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar özellikle bankacılık sektörüne ne şekilde rekabet üstünlüğü sağlayabileceği bakımından kapsamlı bir biçimde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the effects of psychological capital on strategic information management practices in banks. For this purpose, a survey including the Psychological Capital Scale (PsyCap) and the Strategic Information Management Scale (SIS) was carried out in the private sector banks,. A total of 213 employees were selected from the population using“simple random sampling”method. As a result of the study, the PsyCap average of the participants' was found to be 4.06±0.71. In the sub-dimensions, the self-efficacy average was 4.38±0.76; strength average 4.15±0.78; the optimism average was 3.98±0.89 and the confidence average was 3.74±1.00. Also, the SIS average was 3.71±0.83. In the sub-dimensions, the strategic information selection sub-dimension average was 3,59±0.97; the average of the application of knowledge sub-dimension was 3.82±0.91. According to these averages, the average level of participation in both scales and their sub-dimensions was“partly agree”. So the average is good. In addition, it has been found that there is a significant relationship between psychological capital and knowledge management. It is possible to say that 36.3% of the change in strategic information management practices comes from psychological capital. In addition, it has been determined that there is a significant relationship between self-efficacy, strength, optimism, confidence sub-dimensions and strategic information selection and application of knowledge sub-dimensions. The results have been laid out in a comprehensive manner, particularly in terms of how the banking sector can provide competitive advantage.