Alkolden beklentiler ölçeği-III (yetişkin) Türkçe formunun geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
The validity and reliability of the alcohol expectancy questionnaire-III (adult) Turkish form
  1. Tez No: 518760
  2. Yazar: SELCAN YILDIZELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada Brown ve arkadaşları tarafından geliştirilen Alkolden Beklentiler Ölçeği-III Yetişkin Formu Türkçeye uyarlanarak geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. Alkolden beklentiler teorisi doğrultusunda yapılan çalışmalar alkolün nedenselliğini ve alkolden beklentileri araştırmaya odaklanmış, alkol kullanımı ile alkolden beklentiler arasında güçlü bir ilişki bulunarak daha güçlü beklentilerin daha yüksek alkol tüketimi ile sonuçlandığını ortaya koymuşlardır. ABÖ-III-Y alkolden olumlu beklentileri ölçmek için tasarlanan, içme davranışını açıklamada beklentileri ölçmek konusunda en kapsamlı ölçektir. ABÖ-III-Y'nin olası alkol bağımlılığını önlemede, alkol tüketimini yordamada, alkol bağımlılığı ve nüks sürecindeki faktörleri anlamada yardımcı olacağı ve alkolden beklentiler teorisinin çalışılmasına olanak sağlayacağı düşünülmektedir. Bu amaçla yapılan çalışma doğrultusunda alkol kullanım bozukluğu tanısıyla tedavi gören ve tanı almaksızın alkol kullanan toplam 402 kişiye ABÖ-III-Y, İNÖ-GF ve AKBTT ölçekleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda ABÖ-III-Y Cronbach alfa değeri 120 madde için ,972, testin ilk yarısı için ,949 ikinci yarısı için ,933 olarak bulunmuştur. Spearman-Brown Katsayısı ,904 , Guttman-Split Half katsayısı da ,903 olarak elde edilerek ölçeğin oldukça güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, validity and reliability studies were carried out by adapting Adult Form of Alcohol Expectations Scale (AES) -III that developed by Brown et al. Studies based on the theory of alcoholic expectation have focused on investigating the causality of alcohol and alcohol expectations and it has found as a strong relationship between alcohol use and alcoholic expectation, indicating that stronger anticipation results in higher alcohol consumption. The AES-III is the most comprehensive measure designed to measure positive expectations from alcohol, measuring expectations of drinking behavior. In the prevention of possible alcohol dependence AES-III, alcohol consumption is thought to be helpful in understanding the factors of alcohol dependence and recurrence process in the procedure, which allows the study of the alcohol-expectant theory. For this purpose, AES-III, İNÖ-GF, and AKBTT scales were applied to a total of 402 subjects who were diagnosed as having alcohol use disorder and who were alcohol users without a diagnose. In the light of analyzes, Cronbach's alpha value of AES-III, 120 items, was found to be .972 and for the first half of the test.949, for the second half of the test.933 Cronbach's alpha values were found. The Spearman-Brown coefficient .904 and the Guttman-Split Half coefficient .903 were found and these findings showed that the scale is quite reliable.