Muş Bulanık Mollakent göleti zemin özellikleri geoteknik analizi
Geotechnic analysis of soil characterisations in Muş Bulanik Mollakent dam
  1. Tez No: 518761
  2. Yazar: MİHRAÇ GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Muş Bulanık Mollakent Göleti zemin özellikleri Geoteknik analizi yapılmaya çalışılmıştır. Muş ili, Bulanık İlçesi, Mollakent Beldesi'ne ait 443.00 ha brüt 398.70 ha net tarım arazisine sulama suyu temini amacıyla, Kordi (Çatak) Deresi üzerinde yapılması planlanan Muş-Bulanık Mollakent Göleti'nin aks yeri, göl alanı ve yakın çevresinin zemin özelliklerinin araştırılması ve ilgili yapıların inşaatında çıkabilecek olası geoteknik sorunların belirlenerek çözüm önerilerinin sunulması amaçlanmıştır. İnceleme alanı ve yakın çevresinde, Senozoyik Tersiyer yaşlı Zırnak ve Solhan Formasyonları ile Kuvaterner yaşlı Nemrut Formasyonu ve yamaç molozu, bitkisel toprak, alüvyondan oluşan örtü birimleri yüzeylenmektedir. Proje sahası“Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası”na göre 1. derece deprem bölgesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Çalışmalar kapsamında, gölet aks ve sanat yapı yerlerinde 11 adet, toplam 237.50 m derinlikte temel sondaj kuyusu açılmıştır. Presiyometre deney sonuçlarına göre aks yerindeki anakaya için hesaplanan taşıma gücü değerleri proje yükünün üzerindedir ve gölet yerindeki anakaya yeterli taşıma gücüne sahiptir. Gölet gövdesi altından alüvyon, bitkisel toprak ve yamaç molozu sıyırma kazıları ile kaldırılacaktır. Gölet aks yerinde anakayayı oluşturan birimlerin litolojik özelliklerine bağlı olarak oturma, şişme ve sıvılaşma ile ilgili sorunlar yaşanmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Geotechnical analysis of the soil properties of Muş Bulanık Mollakent Pond was tried to be done in this study. Investigation of ground properties of axle, lake and vicinity of Muş-Bulanık Mollakent Pond which is planned to be constructed on Kordi (Çatak) Stream for the purpose of irrigation water designation of 443.00 ha gross 398.70 ha agricultural land owned by Mollakent District of Muş, and possible geotechnical problems that may arise in the construction of the related structures and to present the solution proposals. In the study area and its vicinity, the Cenozoyic Tertiary aged Zırnak and Solhan Formations and the Quaternary Nemrut Formation and the cover units consisting of slope rubble, vegetal soil and Alluvium are exposed. The project area remains in the 1st degree earthquake zone boundaries according to the Turkey Earthquake Regions map. Within the scope of the work, a basic sounding well has been opened at a total of 237.50 m depth in 11 ponds in the pond axle and art structure. Based on the results of the pressurometer test, the calculated bearing power values for the main bearing on the axle are above the project load and have sufficient bearing power for the main bearing at the pond. Alluvium, vegetal soil and slope rubble from the bottom of the pond will be removed with scraping excavations. Depending on the lithological properties of the units forming the main house at the pond axis, there will be no problems with sitting, swelling and liquefaction.