Alkol kullanımı olan yetişkinlerde alkol kullanım isteği, yaşam doyumu ve özyeterlilik arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 926980
  2. Yazar: BERFİN KÜBRA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Alkol kullanım bozukluğu; alkol alma zorunluluğu, olumsuz sağlık, sosyal ve mesleki sonuçlara rağmen alkol alımını sınırlamada kontrolün kaybedilmesi ve alkole erişiminin engellenmesinde sinirlilik, anksiyete ve disfori duygularını içerebilen olumsuz vir duygusal durumun ortaya çıkması ile karakterize kronik olarak tekrarlayan bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın genel amacı; alkol kullanımı olan yetişkinler üzerinde alkol kullanma isteği, yaşam doyumu ve öz yeterlilik arasındaki ilişkinin incelenerek yorumlanması olarak belirlenmiştir. Bu araştırmanın örneklemi İzmir'de bulunan yetişkinler (110 kişi) olarak görülmektedir. Yapılan çalışmada alkol kullanımı olan yetişkinlerin alkol kullanım istekleri, bu isteklerin yaşam doyumu ve özyeterlik üzerindeki ilişkisi incelemek için Demografik Bilgi Formu, Alkolden Beklentiler Ölçeği III-Yetişkin Formu, İçme Nedenleri Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Öz Yeterlik Ölçeği uygulanmıştır. Alkol kullanımı olan yetişkinlerde alkol kullanım isteği, yaşam doyumu ve özyeterlilik arasındaki ilişkisinin incelendiği çalışmada alkol kullanan bireylerin alkol kullanım istekleri boyutlarındaki algılarının cinsiyete göre farklılık gösterdiği ve erkeklerin alkol kullanım isteklerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Alkol kullanan bireylerin öz yeterlilik algılarının da cinsiyete göre farklılık gösterdiği erkeklerin öz yeterliliklerinin kadınlardan yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Alkol kullanan bireylerin yaşam doyumu boyutlarındaki algılarının yaş değişkenine göre anlamlı fark gösterdiği, en yüksek yaşam doyumunun ise 25-31 yaş arasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alcohol use disorder is defined as a chronic recurring disorder characterized by the compulsion to drink alcohol, loss of control in limiting alcohol consumption despite negative health, social and occupational consequences, and the emergence of a negative emotional state that may include feelings of irritability, anxiety and dysphoria in preventing access to alcohol. The general purpose of this study was determined as examining and interpreting the relationship between desire to use alcohol, life satisfaction and self-efficacy in adults who use alcohol. The sample of this study is considered as adults (110 people) living in Izmir. In the study, Demographic Information Form, Alcohol Expectations Scale III-Adult Form, Reasons for Drinking Scale Revised Form, Life Satisfaction Scale and Self-Efficacy Scale were applied to examine the desire to use alcohol in adults who use alcohol, the relationship of these desires on life satisfaction and self-efficacy. In a study examining the relationship between alcohol use desire, life satisfaction and self-efficacy in adults who use alcohol, it was determined that the perceptions of alcohol use desire dimensions differed according to gender and that men had higher alcohol use desires. It was concluded that the self-efficacy perceptions of alcohol use individuals also differed according to gender and that men had higher self-efficacy than women. It was determined that the perceptions of alcohol use individuals in life satisfaction dimensions showed a significant difference according to the age variable and that the highest life satisfaction was in the 25-31 age group.