Alvarlı Muhammed Lutfi'nin şiirlerinin umumi tahlili
- Tez No: 51877
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ OKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Alvarlı Muhammed Lutfi'nin şiirlerinin tahlilini gaye edindiğimiz bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde, dinî unsurlar olarak, Allah (c.c), melekler, kitaplar, peygamberler, sahabeler ve mutasavvıfları ele aldık. İkinci bölümde, Alvarlı Muhammed Lutfi'nin tasavvuf anlayışım, tasavvuf! unsurları ve tasavvufla alakalı insan tipleri üzerinde durduk Üçüncü bölümde ise, Alvarlı Muhammed Lutfi'nin şiirlerindeki insan anlayışı, insanın mahiyeti, insan tipleri ve sevgiliye ait güzellik unsurlarını tesbite çalıştık. Yukarıda zikrettiğimiz hususları göz önünde bulundurarak, Alvarlı Muhammed Lutfi'nin şiirlerinde işlenen ana temanın insan, din ve tasavvuf üzerinde yoğunlaştığı kanaatine varılmıştır. Gaye olarak insanın varlık alemi içindeki yerini, insan-Allah ilişkisini ve insanın içtimai hayattaki yeri ve önemini, dinî, edebî ve tasavvufî yönden ele alarak, insân-ı kâmil olmanın, peygamber sevgisini ve Allah (c.c.)'m rızasını kazanmanın yolunu göstermiştir. Kâinatın özü, merkezi ve hatta kendisi olarak ele alman yegâne varlık insandır. İnsan, kendini ve Rabbini tanıyarak dünya ve ahiret saadet ve mutluluğuna kavuşacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts: In our study we have aimed at determining general analysis of Alvarli Muhammed Lutfi's Poems. In the first part we have handled Allah (c.c), angels, sacied books, prophets, companions of Muhammed and sufis which are all religious elements. In the second part we have tried to determine his mysticism, mystical elements, human types related to mysticism. In the third part we have focused on the human concept, human's position, human types and beauty-elements related to lover in all poems of Alvarli Muhammed Lutfi. Considering the above-mentioned point, we have concluded that the main theme in Alvarli Muhammed Lutfi's poems has been focused on human, religion and mysticism. He has shown us his aim to be to handle the place of human in the existing world, human-Allah relationship, and the place and importance of human in social world religiously, literally and mystically; and also to show the ways of being perfect, and winning love of Allah and prophet. The only existing creature to be considered as the essence and centre of the world and even itself is human. It has been concluded that human can only reach happiness and ease both in this world and the other one by recognizing himself and Allah.