Türkiye'de enflasyon (1984-1995) bir yapısal var uygulaması
- Tez No: 51878
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT GERNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ TÜRKİYE'DE ENFLASYON (1984-1995) -BİR YAPISAL VAR UYGULAMASI- Hayati AKSU Danışman: Prof. Dr. Cevat GERNİ Jüri : Prof. Dr. Cevat GERNİ Doç. Dr. Erol ÇAKMAK Yrd. Doç. M. Sinan TEMURLENK Bu çalışmada, 1984-1995 yıllarına ait aylık veriler kullanılarak, Türkiye'de enflasyon olgusunun analitik bir incelemesi yapılmıştır. Temel makroekonomik değişkenler olarak kabul edilen tüketici fiyat indeksi, konsolide bütçe giderlerinin gelirlerine oranı olarak alınan kamu açıkları, hasılayı temsil etmek üzere sanayi üretim indeksi, baz para, kredi stoku, faiz oranları ve dünya fiyatlarını temsilen de ithalat fiyat indeksi gibi değişkenler kullanılarak bir Yapısal Vektör Otoregressif(VAR) Model oluşturulmuştur. Değişkenlerin zaman serisi özellikleri birim kök ve eşbütünleme analizleri ile incelenmiştir. Çeşitli gecikme uzunluğu testleri sonucunda beş gecikmeli bir“indirgenmiş-sınırlandırılmamış VAR modeli oluşturulmuştur. Bu modelden hareketle ”tam bilgi ile en çok olabilirlik" yöntemini kullanmak suretiyle değişkenlerin yapısal parametreleri tahmin edilmiştir. Türkiye'de enflasyonun oluşumunu etkileyen değişkenlerin aralarındaki karşılıklı etkileşimleri ortaya çıkarmak amacıyla kullanılan yapısal VAR modeli kullanılarak varyans ayrımlaştırması ve etki-tepki fonksiyonları belirlenmiştir. Sonuçlar, Türkiye'de enflasyonun kamu açıkları ile beslenen parasal genişlemeden kaynaklandığını ve kamu açıkları ile parasal genişleme ve fiyatlar genel düzeyi arasında kapalı bir halkanın mevcut olduğunu göstermektedir. Dünya fiyatlarının iç fiyat düzeyini etkilemediğinin görüldüğü çalışmada, enflasyon ile ekonomik büyüme arasında da negatif yönlü bir ilişki bulunduğu ortaya konulmaktadır. Kamu açıklarının kendini besleyen bir boyuta ulaştığını da belirleyen çalışma, Türkiye'de enflasyonla mücadelenin temel politika önlemlerinin kamu gelirlerini artırıcı yapısal düzenlemelerle başarılı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
. ABSTRACT PhD THESIS INFLATION IN TURKEY(1984-1995) A STRUCTURAL VAR APPLICATION Hayati AKSU Supervisor: Prof. Dr. Cevat GERNİ Jury: Prof. Dr. Cevat GERNİ Doç. Dr. Erol ÇAKMAK Yrd. Doç. Dr. M. Sinan TEMURLENK In this dissertation, the inflation phenomenon in Turkey is studied in an analytical way by using monthly data covering the period from 1984 to 1995. The major economic variables, namely consumer price index, public deficits taken as the ratio of consolidated budget debit to revenues, industrial production index as a proxy to gross national product, monetary base, credit stock, interest rates and import price index as a proxy for world prices are used in order to form a structural Vector Autoregressive Model. The time series properties of the variables are examined through unit root and co-integration analysis. After completing many tests for different lag lengths, a“reduced unrestricted VAR model with five lags is established. By using this model, the structural parameters of the variables are estimated with the method of ”full information maximum likelihood". Through this structural VAR model which is aiming at exploring the counteractions among the variables which are thought to be affecting the nature of inflation in Turkey, variance decompositons and impulse-response functions are specified. The results show that inflation in Turkey has been mainly caused by public deficits fed by monetary expansion during the study period and that there is now a vicious circle among public deficits, monetary expansion and general price level increases. It is also proved that the world prices have no effect on domestic prices and that there is a negative relationship between inflation and economic growth in Turkey. In addition, the study reveals that public deficits have a self-sustaining nature. This implies that economic policies could be successful in tackling with inflation if only they include the structural reforms aiming at increasing the public revenues.