Consolidated undrained shearing response of hydrophobic sands
Islanmayan (hidrofobik) kumların konsolidasyonlu drenajsız kayma davranışı
- Tez No: 518789
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hidrofilik (ıslanabilir) kumların geoteknik özellikleri literatürde detaylıca çalışılmıştır. Ancak, kumlar belli süreçlerin sonunda hidrofobik (ıslanmaz) özellik kazanabilmektedir. Şu ana kadar hidrofobik kumların davranışı üzerinde yapılan çalışmalar, çevresel ve hidrolojik etkiler üzerine odaklanmıştır. Hidrofobik kumların geoteknik özellikleri hakkında mevcut bilgi birikimi oldukça sınırlıdır ve sadece birkaç direkt kesme deneyi sonucu içermektedir. Bu boşluğu kapatmak amacıyla 18 adet statik, gerinme kontrollü, konsolidasyonlu – drenajsız üç eksenli kayma deneyi içeren karşılaştırmalı bir deney programı hazırlanmıştır. Deneyler farklı bağıl yoğunluklarda hazırlanan doygun, hidrofilik ve hidrofobik Kızılırmak kumu numuneleri üzerinde boşluk suyu basıncı da ölçülerek gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, özgül ağırlık〖 (G〗_S), minimum boşluk oranı〖 (e〗_min), maksimum boşluk oranı 〖 (e〗_max) ve dane boyu dağılımı gibi zemin sınıflandırma deneyleri gerçekleştirilmiştir. Hidrofobik numuneler, değişik oranlarda WD-40 yağı kullanılarak hazırlanmıştır. Hidrofobik katkı maddesinin etkileri, hidrofobik ve hidrofilik kum numunelerinin gerilme – aşırı boşluk suyu basıncı – gerinme davranışları karşılaştırılarak incelenmiştir. Deney sonuçlarından görüldüğü üzere hidrofobik katkı maddesinin eklenmesi, düşük gerilme değerlerinde (~100kPa) aşırı boşluk suyu basıncı üretimini azaltarak numunenin genleşmesini arttırmıştır. Yüksek gerilme değerlerinde (~400kPa) bu etki azalmaktadır. Ayrıca, numunelerin ilk durumdaki bağıl sıkılık ve yanal gerilmelerinden bağımsız olarak hidrofobik katkı maddesi eklenmesinin kumların mukavemeti üzerinde ciddi ve sistematik bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The geotechnical properties of hydrophilic (wettable) sands have been widely discussed in the literature. However, sands may gain hydrophobic (non-wettable) property after certain processes. Available studies regarding the response of hydrophobic sands mostly focused on its environmental and hydrological aspects. The current state of knowledge about the geotechnical aspects of hydrophobic sands is quite limited and consists of the results of a limited number of direct shear tests. To close this gap, a comparative laboratory testing program consisting of 18 static strain-controlled consolidated undrained triaxial shear tests was designed. Tests were performed on fully saturated hydrophilic and hydrophobic reconstituted Kızılırmak sand samples of different relative densities with pore water measurements. Additionally, soil classification tests including specific gravity〖 (G〗_S), minimum void ratio〖 (e〗_min) and maximum void ratio〖 (e〗_max) determination and sieve analysis were performed. Hydrophobic samples were prepared by using varying amounts of WD-40 lubricant. The effects of hydrophobic agent was examined by comparing the stress – excess pore water pressure - strain responses of hydrophobic sand samples with those of conventional (hydrophilic) sand samples. Test results revealed that addition of hydrophobic agent increases the dilatancy of sands at low confining stresses (~100kPa) by decreasing the excess pore water pressure generation. At higher confining stresses (~400kPa) this effect is less pronounced. Moreover, the addition of hydrophobic agent does not significantly and systematically change the shear strength of sand samples independent of their initial relative density and confining stress levels.