Soil water content estimation from point scale to plot scale
Noktasal ölçekten alansal ölçeğe toprak su içeriğinin belirlenmesi
  1. Tez No: 518788
  2. Yazar: GÖKBEN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Toprak suyu muhtevası, vadoz zonu ve yüzey hidrolojisi dinamikleri için oldukça önemlidir. Bu çalışmada, toprak nemi ölçümleri farklı mekansal ölçeklere sahip bir dizi teknik kullanılarak, Türkiye'nin güneydinde yer alan test havzasında gerçekleştirilmiştir. Kozmik ışın sensörü (CRS) ve su içeriği reflektometresi (CS-616) hacimsel toprak su içeriği verilerinin sürekli elde edilmesi için çalışma havzasına kurulmuştur. Kurulan istasyonların kalibrasyon işlemleri ve çalışma alanina ait boşluk suyu iletkenliğinin elde edilmesi için laboratuvar analizleri yapılmıştır. Ortalama boşluk suyu iletkenliği 933 μS/cm olarak elde edilmiştir, ve boşluk suyu iletkenliği değişiminin, çalışma alanındaki kil yüzdesi ile doğrudan bağlantılı olmadığı belirlenmiştir. Elektriksel direnç görüntüleme (ERI) yöntemi, Schlumberger ve Wenner-Alpha elektrot dizilimleri ile 0.5 m elektrot aralığı kullanılarak 19.5 m direnç profilleri boyunca, CRS'nin ölçüm alanı içerisinde sığ doymamış zonlardaki toprak nemi değişiminin 2-B olarak haritalandırılması için kullanılmıştır. Direnç profilleri boyunca eş zamanlı olarak noktasal ölçekte harici toprak nemi ölçümleri CS-616 ile yapılmıştır. Toprak nemi ve direnç değişimi arasındaki ilişki Archie denklemi kullanılarak incelenmiştir. Archie sementasyon idenksi (m) ve Archie saturasyon indeksi (n) yinelemeli hesaplama yöntemi ile hesaplanarak; CRS ölçüm alanine ait değerleri 1.57 ve 1.152 olarak bulunmuştur. Bu çalışma, ERI'nın çalışma alanında toprak nemi değerlerinin elde edilmesinde sınırlı hassasiyete sahip olduğu, buna karşılık CRS'den ve kurulmuş CS-616'dan elde edilen noktasal ölçekteki değerlerinin,uyumlu olduğu ortaya çıkarılmıştır ve yağmur yağış miktarları havza yakınında bulunan meteoroloji istasyonu ile gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Estimating soil moisture is crucial for understanding vadose zone and surface hydrology dynamics. In this study, soil moisture measurement is investigated by using a range of techniques spanning different spatial scales in a test basin in the south of Turkey. A cosmic ray sensor soil moisture probe (CRS) and a water content reflectometer (CS-616) have been installed for retrieving volumetric soil moisture data continuously. Lab analyses have been performed for calibrating the installed instruments and to obtain the pore water electrical conductivity range in the study area. The average pore water conductivity value is obtained as 933 μS/cm, and it is observed that the variation of the pore water conductivity is not directly related to clay content. Electrical resistivity imaging (ERI) was used to map water content variation in a 2-D shallow unsaturated zone within the footprint of the CRS. Schlumberger and Wenner-Alpha electrode array with 0.50 m electrode spacing were used along 19.5 m resistivity profiles in the field surveys. Soil moisture measurements were done with CS-616 at these profile locations, concurrently. Archie's Law has been used to reveal the relationship between soil moisture and resistivity. Archie's cementation index (m) and saturation index (n) were calculated for the footprint as 1.57 and 1.152, respectively. This study reveals that ERI has limited sensitivity to the moisture content in the study area, whereas the CRS shows good agreement with the values obtained from the installed CS-616 at point-scale, and rainfall amount observed at a nearby meteorological station.