Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin sınıf içi kaygı durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of classroom anxiety situations of students who learn Turkish as a foreign language
- Tez No: 518797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin sınıf içi kaygı düzeyleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın teorik zemini kaygı, temel dil becerileri ve sınıf içi kaygı bağlamında oluşturulmuştur. Araştırmada Horwitz ve arkadaşları (1986) tarafından geliştirilen ve Gürsu (2011) tarafından Türkçeye aktarılan Yabancı Dil Öğretiminde Sınıf İçi Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek, öğrencilerin yaş, cinsiyet ve daha önce hazırlık okuyup okumadıklarının tespit edildiği bilgi formu ve 33 madde ile beşli derecelendirmeyi kapsamaktadır. Araştırmanın örneklemini Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi TÖMER ve Gazi Üniversitesi TÖMER'de Türkçe öğrenen 349 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada katılımcı bireylerden elde edilen nicel veriler SPSS 23 paket programı aracılığı ile analiz edilmiş, veri setinin güvenilirlik analizi ise Cronbach Alfa katsayısı ile test edilmiştir. Yabancı Dil Öğretiminde Sınıf İçi Kaygı Ölçeğinin alt düzeyleri için Kolmogorov-Smirnov normallik testi yapılmıştır. Katılımcı bireylerin demografik özelliklerine göre yabancı dil öğretiminde sınıf içi kaygı alt düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi için Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Analizler %95 güven aralığında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the in class anxiety level of the students who learn Turkish as a foreign language was evaluated. The theoretical basis of the study was based upon anxiety, basic language skills and in class anxiety. During the research; The Foreign Classroom Anxiety Scale, which was developed by Horwitz and his friends (1986) and transferred into Turkish by Gursu (2011), was used. This scale includes a verse form which contains the age, the gender of the participants and whether they took prep-classes before or not, and a fivefold rating with 33 articles. The sample of the research was composed of 349 students who are learning Turkish at Hacı Bektaş Veli University's TÖMER and Gazi University's TÖMER. In this study the quantitative data received from the participants were analyzed with the SPSS 23 package software and the reliability analysis of the data set was completed with the Cronbach Alfa parameter. For the low-levels of the foreign language classroom anxiety scale, Kolmogorov-Smirnov normalcy test was carried out. According to the demographical features of the participants, the study of the differentiation of the low-levels of the foreign language classroom anxiety was done by Mann-Whitney U and Kruskal Wallis H tests. Analysis was completed within 95% of confidence interval.