Uyarlanabilir küme örneklemesinde oransal tahminler
Ratio estimates in adaptive cluster sampling
- Tez No: 518798
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL BACANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Uyarlanabilir Küme Örneklemesinde kitle ortalamasının tahminini elde etmek amacıyla literatürde yer alan Horvitz-Thompson ve Hansen-Hurwitz basit ve oransal tahmin edicileri incelenmiştir. Bu tahmin ediciler yeterli istatistiğe sahip değildir. Minimum yeterli istatistiğe sahip tahmin ediciler elde etmek amacıyla Rao-Blackwell yöntemiyle geliştirilen uyarlanmış Horvitz-Thompson ve Hansen-Hurwitz tahmin edicilerinin basit ve oransal tahmin edicileri incelenmiştir. Sayısal örnekle tahmin edicilerin ortalama ve varyans tahminleri hesaplanmıştır. Çalışmanın sonucunda, Rao-Blackwell yöntemiyle geliştirilen oransal tahmin edicilerin varyans tahminlerinin daha küçük olduğu sayısal olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, simple and ratio estimators of Horvitz-Thompson and Hansen-Hurwitz are investigated in the literature in order to obtain an estimate of population mean in adaptive cluster sampling. These estimators do not have sufficient statistics. Simple and ratio estimators of the modified Horvitz-Thompson and Hansen-Hurwitz estimators improved by the Rao-Blackwell method have been investigated in order to obtain estimators with minimum sufficient statistics. We calculated mean and variance estimates of the estimators with numerical example. As a result of this study, it is shown numerically that the variance estimates of the ratio estimators improved by Rao-Blackwell method is smaller.