COSRO ve LORO tipi takip radarlarının karıştırılması
Jamming of COSRO and LORO type tracking radars
- Tez No: 518801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Elektronik harpte takip radarlarının karıştırılması, radarların hedefinde olan platformların güvenliği açısından büyük öneme sahiptir. Takip radarlarında, hedeften yansıyan sinyallerde ortaya çıkan genlik modülasyon bilgisinden faydalanarak, hedefin açısal olarak izlenmesi için lob anahtarlama ve konik tarama yöntemleri kullanılabilmektedir. Bu yöntemlerin dezavantajı, karıştırma sinyallerine olan yüksek duyarlılıklarıdır. Bu dezavantajı gidermek için, radar sinyallerinin gönderimi anında tarama yapmayıp, sadece alımı anında tarama yapan teknikler geliştirilmiştir. Bu teknik sayesinde, lob anahtarlama ve konik tarama yapan radarların karıştırılmasında kullanılan genlik modülasyonu ve tarama frekansı bilgisi hedef platform tarafından belirlenememektedir. Bu yöntemi kullanan radarlara Sadece Almada Lob Anahtarlamalı (LORO) ve Sadece Almada Konik Taramalı (COSRO) radarlar denilmektedir. Bu teknik sayesinde, açısal izleme işlevini genlik modülasyon bilgisi ile yapan radarlara karşı kullanılan standart karıştırma tekniklerinin etkinlikleri düşürülmüştür. Bu tez kapsamında LORO ve COSRO radarlarının karıştırılmasında kullanılabilecek yöntemlerden geniş taramalı genlik modülasyonu ve harmonik genlik modülasyonlu karıştırma teknikleri incelenmiştir. Bu yöntemlerden harmonik genlik modülasyonlu karıştırma tekniği için yapılan teorik ve benzetim analizlerinin sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıca geniş taramalı genlik modülasyonu ile karıştırma tekniğinde farklı çökme (jog) tespit yöntemleri denenmiş ve sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Electronic Warfare, jamming of tracking radars has high priority of importance for the safety of the target platforms. In tracking radars, lobe switching and conical scanning methods can be used for angular tracking by detecting amplitude modulation information in the reflected signals. The disadvantage of these methods are their high sensitivity to the jamming signals. To overcome this disadvantage, radars which do not scan at the time of transmission but only scan at the time of receiving technique has been developed. By this technique, the amplitude modulation and the scanning frequency information can not be determined by the target platform which is used for jamming the lobe switching and conical scanning radars. Radars that use this method are called as Lobe on Receive Only (LORO) or Conical Scan on Receive Only (COSRO) radars. By this technique, the efficiency of jamming is reduced that is used against angular tracking radar which is using amplitude modulation information. In this thesis, wide sweep amplitude modulation and harmonic amplitude modulation techniques are investigated which can be used for jamming LORO and COSRO radars. The results of theoretical and simulated efficiency analyzes for the harmonic amplitude modulation jamming are compared. In addition, different jog detection methods of wide sweep amplitude modulation jamming techniques are tried and the results are reported.