Yumuşak anahtarlamalı düşüren tip DA-DA dönüştürücü ile LED sürücü tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of LED driver with soft switching step-down DC-DC converter
- Tez No: 518843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında, yumuşak anahtarlamalı düşüren tip dönüştürücü ile LED sürücü tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Yumuşak anahtarlama tekniği sayesinde anahtarlama şartlarının iyileştirilmesi ve olumsuz şartların minimize edilmesi amaçlanmıştır. Devrenin matematiksel analizi Laplace dönüşümden istifade edilerek gerçekleştirilmiştir. Devrenin tasarlanması esnasında matematiksel işlemlerin gerçekleştirilmesi ve grafiklerin çizdirilmesinde Mathcad'den yararlanılmıştır. Simülasyon çalışmaları PSIM programı ile yapılmıştır. Devrenin kontrolü PIC18F4550 mikrodenetleyicisi ile sağlanmıştır. LED sürücü olarak tasarlanan düşüren tip PWM dönüştürücüye, L-tipi yarım dalga sıfır akım rezonans anahtar ile sıfır akım anahtarlama (ZCS) sağlanmıştır. Bu uygulama, 142-200 kHz anahtarlama frekansı aralığında ZCS ile ışık kontrolüne izin vermektedir. Yazılan kontrol algoritması, sıcaklık ile değişken olan LED akımı için frekans modülasyonu sağlamaktadır. Yumuşak ve sert anahtarlamalı düşüren tip dönüştürücülerin uygulama sonuçları karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, LED driver with soft switching step-down converter was designed and implemented. By means of the soft switching technique, it was aimed to improve the switching conditions and minimize the undesired conditions. Mathematical analysis of the circuit was performed by using Laplace transform. During the design of the circuit, Mathcad was used to perform mathematical operations and draw graphics. Simulation studies were carried out by PSIM program. Control of the circuit is provided by the PIC18F4550 microcontroller. Designed as an LED driver the step-down PWM converter provides zero-current switching (ZCS) with an L-type half-wave zero-current resonance switch. This application allows ZCS dimming between 142-200 kHz switching frequencies. The written control algorithm provides frequency modulation for the variable LED current with temperature. Experimental results of soft and hard switching converters were compared.