Çamköy (Milas-Muğla) ovası hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation of Çamköy (Milas -Muğla) plain
  1. Tez No: 518858
  2. Yazar: TAHA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN DAVRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada yarı kapalı havza özelliğindeki Çamköy (Milas-Muğla) Ovası'nın jeolojik, hidrojeolojik ve hidrojeokimyasal özellikleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İnceleme alanında Menderes Masifi kayaçlarından oluşan otokton birimlere ait Kalınağıl ve Milas formasyonları, Likya naplarına ait allokton Güllük formasyonu ve neo-otokton örtü kayaçları olan Yatağan formasyonu yüzeylemektedir. İnceleme alanı ve çevresinde otokton ve allokton tüm birimleri örten, kumtaşı, konglomera, silttaşı, marn, kiltaşı, kireçtaşı ardalanmalı Yatağan formasyonunda açılan kuyulardan yeraltısuyu alınmaktadır. Bölgede DSİ tarafından gözlem, araştırma, içme-kullanma ve sulama amaçlı olarak 27 adet kuyu açılmıştır. Bu kuyulardan 10 tanesi faal olarak çalışmaktadır. Bölge için yapılan meteorolojik bütçe hesaplamalarına göre ovadan yaklaşık olarak yılda 5.89 x 106 m3 beslenim miktarından fazla su çekilmektedir. Bu durum, ovada yeraltısuyu seviye düşümleri ve kuyu debilerinin azalmasına neden olmaktadır. Çamköy Ovası'nda hidrojeokimyasal değerlendirmeler için yeraltısuyunun kalite ve kirlilik analizleri yapılmıştır. İnceleme alanında yeraltısuları Piper diyagramına göre Ca-HCO3'lı sular fasiyesinde, Gibbs diyagramına göre ise“Kayaç Baskın”bölgede yeralmaktadır. Ovada yeraltısularından alınan örneklerin fiziksel özellikleri ve anyon-katyon içerikleri açısından Türk İçme Suyu ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen sınır değerleri aşmadığı belirlenmiştir. Bazı lokasyonlarda Al, Fe, Ni ve Zn içeriklerinin sınır değerleri aştığı tespit edilmiştir. Bu elementlerdeki artışların akifer birim olan Yatağan formasyonu içerisindeki litolojilerle ilişkili olarak kaya-su etkileşiminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ovada yeraltısularının sulama suyu ve endüstride kullanım açısından uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated as detailed geological, hydrological, hydrogeological and hydrochemical features of Çamköy (Milas-Muğla) plain which has semi-closed properties. Kalınağıl and Milas formations belonging to autochtonous units composed of Menderes Massif rocks, allochthonous Güllük formations belonging to Lycian nappes and Yatağan formation, a neoautochtonous cover rocks are outcropped in the investigation area. Groundwater is taken from Yatağan formation which is composed of sandstone, conglomerate, siltstone, marl, claystone, limestone units and covering all the units of autochtonous and allochthonous. 27 wells were opened by SHW for observation, research, drinking-usage and irrigation purposes. Of these, 10 are active. According to the meteorological budget calculations made for the region, more water is withdrawn than the amount of recharge as approximately 5.89 x 106 m3 per year. This causes the groundwater level drops and the wells yield to decrease in the plain. For the hydrogeochemical evaluations in Çamköy Plain, analyzes of quality and pollution parameters in groundwater were carried out. In the study area, groundwaters are Ca-HCO3 facies according to the Piper diagram and in the“Rock-dominant”region according to the Gibbs diagram. It has been determined that the samples taken from the groundwater in the plain do not exceed the limit values given by Turkish Drinking Water and World Health Organization in terms of physical properties and anion-cation contents. At some locations Al, Fe, Ni and Zn contents were found to exceed the limit values. It is thought that the increases in these elements are caused by the rock-water interaction in relation to lithologies in the Yatağan formation, which is an aquiferous unit. It has been determined that groundwater in the plain is suitable for irrigation water and industrial use.