Bir devlet okulunda eğitim gören 15-19 yaş lise öğrencilerinin medyadaki beslenmeyle ilgili reklam ve yayınlardan etkilenme düzeylerinin saptanması
Identifying the influence of the media advertisements and broadcasts related to nutrition on state high school students
  1. Tez No: 518859
  2. Yazar: HÜLYA İMECE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, bir devlet okulunda eğitim gören lise öğrencilerinin medyadaki beslenmeyle ilgili reklam ve yayınlardan etkilenme düzeylerini değerlendirmek amacıyla; Mayıs 2017 - Haziran 2017 tarihleri arasında, Iğdır ilindeki Iğdır Milli Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi'nde, rastgele örneklem yöntemi ile seçilen, yaşları 15-19 arasında olan 69 kadın ve 31 erkek olmak üzere toplam 100 öğrencinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Öğrencilerin reklam ve yayınlardan etkilenme düzeylerini değerlendirmek için daha önce yapılmış bilimsel çalışmalardan yararlanılarak araştırmacı tarafından öğrencilerin genel özellikleri ve medya takibi ile ilgili soruları içeren 20 soruluk bir anket düzenlenmiştir. İstatiksel hesaplamalarda SPSS 23 programı kullanılmış olup bulguların değerlendirilmesinde ki-kare test istatistiği analizi kullanılmıştır. Anlamlılığın 0,05'ten küçük olduğu durumlarda gruplar arası fark anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has occurred with 100 participants chosen by random sample method, whose ages change from 15 to 19 and consisting of 69 women and 31 men coming to Iğdır Milli Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi in the dates between May 2017 and June 2017 for the purpose of evaluating the effect of advertisements and broadcasts related to nutrition on media on students studying at a state high school. Using the previous scientific researches which are done for evaluating the effect of advertisements and broadcasts related to nutrition on media on students, a survey which consists of 20 questions about socio-demographic features and media follow-up has been composed by the researcher. SPSS 23 program has been used in the statistic calculation and the analysis of chi square test statistic has been used in the evaluation of results. The difference between the groups has been seen as reasonable in the situations that p-value is lower than 0,05.