Difference between traditional method and mathematics laboratory instruction in terms of achievement related to a probability unit
- Tez No: 7283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET GELENEKSEL METODLA MATEMETÎK LABORATUVAR METODU ARASINDA OLASILIK ÜNİTESİNDE MATEMATİK BAŞARISI FARKI CANKOY, Osman Yüksek Lisans Tezi, Fen Bilimleri Eğitimi Böl Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Meral Aksu Kasım 1989, 139 Sahife Bu çalışma geleneksel metodla matematik laboratuvar metodu arasında olasılık ünitesinde matematik başarısı farkını incelemiştir.Çalışmanın kapsamına Ankara 'daki Ayşe Abla Lisesi, 8. sınıf öğrencileri alınmıştır. Bu öğrenciler kontrol (36 kişi) ve deney grubu (37 kişi) olmak üzere ikiye ayrılmıştır.Kontrol grubu olasılık ünitesini geleneksel metodla deney grubu ise aynı üniteyi laboratuvar metoduyla işlemiştir.Yapılan analizler sonucunda (t-test) belirtilen iki metod arasında olasılık ünitesiyle ilgili matematik başarısında anlamlı bir fark olduğugözlenmiştir. Gözlenen farkın bazı üst düzey hedefleriyle ilintili olan boyutlardan kaynaklandığı saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Matematik Laboratuvar metodu, geleneksel metod, olasılık ünitesinde matematik başarısı. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIFFERENCE BETWEEN TRADITIONAL METHOD AND MATHEMATICS LABORATORY INSTRUCTION IN TERMS OF ACHIEVEMENT RELATED TO A PROBABILITY UNIT CANKOY, Osman M.S. In Science Education Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Meral Aksu November 1989, 139 Pages This study investigated the difference between the traditional method and mathematics laboratory instruction in terms of achievement related to the probability unit. Subjects were 73, 8fe,n grade students in Ayşe Abla Lycee in Ankara, who were divided into two, as control (36 students) and experimental (37 students) groups. Control group studied the probability unit with traditional method and on the other hand experimental group studied the same unit with mathematics laboratory instruction. Analyses of the data (t-test for independent samples) indicated that there was a significant difference between the two methods min terms of achievement related to a probability unit in favor of the experimental group. It was observed that, the difference between the two methods (in terms of achievement related to a probability unit) was mainly due to the differences in the dimensions which were related to some higher level learning outcomes. Key words : Mathematics Laboratory Instruction, Traditional method, Achievement related to a probability unit. 2 2.X. 13- Do iv