Obez kadınlarda serum d vitamini eksikliğinin anemi parametreleri ve vücut bileşimi üzerine etkisi
The effect of serum vitamin d deficiency on anemia parameters and body composition in obese women
- Tez No: 518865
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN YABANCI AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
D vitamini eksikliği birçok kronik hastalık ile ilişkili önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışma obez kadınlarda D vitamini eksikliğinin anemi parametreleri ve vücut bileşimi üzerine etkisini göstermek amacıyla; Haziran - Eylül 2017 tarihleri arasında Aksaray Halk Sağlığı Müdürlüğü Dr. Abdülkadir Baba Sağlıklı Yaşam Merkezi'ne başvuran, 19-55 yaş arası, D vitamini eksikliği olan (20 ng/mL) 32 olmak üzere toplam 75 obez (BKİ >30,0 kg/m2) kadın üzerinde yürütülmüştür. Kadınlara kişisel bilgiler, genel sağlık durumu, bazı beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite kaydı ve besin tüketim formunu içeren bir anket uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış, anemi kriterleri ve biyokimyasal değerleri incelenmiştir. Büyük çoğunluğu (%77,4) ev hanımı olan obez kadınların yaş ortalamaları 34,9±10,0 yıldır, %80,0'ni kapalı giyim tarzına sahip, %94,7'si fiziksel olarak aktif değildir. D vitamini 20 ng/mL olan kadınlara göre düşüktür. Kapalı giyim tarzı, D vitamini eksikliği olan kadınlarda, D vitamini düzeyi yeterli olanlara göre anlamlı şekilde daha yaygındır (p20ng/mL olan kadınlarda, D vitamini düzeyi 20 ng/mL olan kadınlara göre daha düşüktür (p>0,05). Kadınların vücut ağırlığı ile yağ alımı (r=0,232; p20ng/mL olan kadınlara göre düşüktür.
Özet (Çeviri)
Vitamin D deficiency is an important public health problem associated with many chronic diseases. This study was conducted to investigate the effect of vitamin D deficiency on anemia parameters and body composition in obese women. Between June and September 2017, a total of 75 obese woman (aged 19-55 years) with and without vitamin D deficiency (20 ng/mL) were admitted to Aksaray Public Health Directorate Dr.Abdulkadir Baba Healthy Living Center. A questionnaire including personal information, general health status, some nutritional habits, physical activity record and food consumption form was administered to the women, anthropometric measurements were taken, anemia criteria and biochemical values were examined. The average age of obese women, the majority of whom are housewives (77,4%), is 34,9±10,0 years, 80,0% with covered dressing style, and 94,7% are not physically active. The age of women with vitamin D 20 ng/mL. Covered dressing style was significantly more prevalent in women with vitamin D deficiency than in those with adequate levels of vitamin D (p 20 ng/mL are higher than those with a vitamin D level 20 ng/mL (p>0,05). Statistically significant positive correlations were found between body weight and fat intake (r=0,232; p20 ng/mL.