Deneysel pankreatit modelinde proanthocyanidinin etkileri
Effects of proanthocyanidin in experimental pancreatitis model
  1. Tez No: 518866
  2. Yazar: CEBRAİL AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ: Bu çalışmanın amacı, proantosiyanidinin, serulein ile indüklenen akut pankreatik inflamasyon (AP) ve oksidatif hasara karşı olası koruyucu etkisini değerlendirmektir. YÖNTEMLER: Sprague-Dawley sıçanlara, 4 saat içinde 1 saat aralıklarla subkutan olarak serülein 20 ug / kg olarak verildi. Tedavide ise proanthosiyanidin serülein verilmeden 15 dakika önce oral olarak (100 mg / kg) verildi. Serulein veya serum fizyolojik enjeksiyonundan altı saat sonra, hayvanlar dekapite edildi. Amilaz, lipaz ve proinflamatuar sitokinleri (TNF-a ve IL-1b) analiz etmek için kan örnekleri toplandı. Doku glutatyon (GSH) ve malondialdehid (MDA) düzeyleri, Na +, K + -ATPaz ve miyeloperoksidaz (MPO) aktivitelerinin belirlenmesi için pankreas dokuları alındı. Pankreatik doku örneklerinde reaktif oksijen türlerinin oluşumu, luminol ve lucigenin probları ile kemilüminesans (CL) tekniği kullanılarak izlenirken, doku hasarı mikroskobik olarak analiz edildi. SONUÇLAR: Akut pankreatit, doku GSH düzeyinde ve Na +, K + -ATPaz aktivitesinde belirgin bir azalmaya neden olurken, pankreatik MDA, luminol ve lucigenin chemiluminescences (CL) seviyeleri ve MPO aktivitesinde anlamlı artışlar eşlik etti. Benzer şekilde, kontrol grubuna kıyasla pankreatik grupta TNF-α ve IL-1β seviyeleri yükseldi. Diğer taraftan, proantosiyanidin tedavisi, tüm bu biyokimyasal indeksleri ve ayrıca serulein ile indüklenen histopatolojik değişiklikleri tersine çevirdi. SONUÇLAR: Proantosiyanidin, sıçanlarda cerulein tarafından uyarılan pankreatik hasarı iyileştirebilir, bu sonuç, proantosiyanidin akut pankreatititin tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: The aim of this study was to assess the possible protective effect of proanthocyanidin against cerulein-induced acute pancreatic inflammation (AP) and oxidative injury. METHODS: Sprague-Dawley rats were pretreated with proanthocyanidine (100 mg/kg, orally) or saline 15 min before cerulein was given by 20 µg/kg subcutaneously at 1-h intervals within 4 hours. Six hours after cerulein or saline injections, the animals were killed by decapitation. Blood samples were collected to analyze amylase, lipase, and proinflammatory cytokines (TNF-α and IL-1b). Pancreas tissues were taken for the determination of tissue glutathione (GSH) and malondialdehyde (MDA) levels, Na+, K+-ATPase and myeloperoxidase (MPO) activities. Formation of reactive oxygen species in pancreatic tissue samples was monitored by using chemiluminescence (CL) technique with luminol and lucigenin probes, while the extent of tissue injury was analyzed microscopically. RESULTS: Acute pancreatitis caused a significant decrease in tissue GSH level and Na+, K+-ATPase activity, which was accompanied with significant increases in the pancreatic MDA, luminol and lucigenin chemiluminescences (CL) levels and MPO activity. Similarly TNF-α and IL-1β levels were elevated in the pancreatic group as compared to control group. On the other hand, proanthocyanidin treatment reversed all these biochemical indices, as well as histopathological alterations that were induced by cerulein. CONCLUSIONS: Proanthocyanidine can ameliorate pancreatic injury induced by cerulein in rats, this result suggests that proanthocyanidin may have utility in treating acute pancreatititis.