Ankilozan spondilitli hastaların solunum kas kuvvetlerinin egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin araştırılması
The relationship between exercise capacity and life quality of respiratory muscle strength of ankylosing spondylitis patients
- Tez No: 518876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Ankilozan Spondilitli hastalarda göğüs kafesi ve torasik omurgadaki hareket kaybına bağlı olarak gelişen göğüs ekspansiyonundaki azalma, hastaların solunum fonksiyonlarında bozulmalara sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, AS'lilerin solunum kas kuvvetlerinin egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi ile ilişkisini ortaya koymaktır. Materyal ve Method: Modifiye Newyork kriterlerine göre AS tanısı alan 30 hasta ve 30 sağlıklı birey değerlendirildi. Deneklerin solunum fonksiyon testleri ve solunum kas kuvvetleri ölçüldü. Her iki gruba da egzersiz kapasitelerini değerlendirmek amacıyla 6 dakika yürüyüş testi uygulandı. Hasta grubunun yaşam kalitesini değerlendirmek için ise SF-36 yaşam kalitesi anketinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
The Aim: The decreased chest expansions because of loss of motion in the chest and thoracic spine in patients with Ankylosing Spondylitis cause impairment of respiratory functions in patients. The purpose of this study is to establish the relationship between the exercise capacity and the quality of life of respiratory muscle strengths of ASs. The Materials and the methods: According to the Modified Newyork criteria, 30 patients with AS diagnosis and 30 healthy people have been evaluated. The respiratory function tests and respiratory muscle forces have been measured. In both groups, a 6-min walk test has been performed to evaluate the exercise capacities. The SF-36 quality of life questionnaire has been used to assess the quality of life of the patient group.