Nasır B Abdisseyyid al-Mutarrizi ve al-Misbah adlı eseri
- Tez No: 51890
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL İBRAHİM TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ AL-MUTARRİZÎ VE AL-MİSBÂH ADLI ESERİ ALİ YILMAZ Damflman: Yrd. Doç,Dr. H. İbrahim TANÇ 1996, Sayfa: 100 Jüri : Bu çalışma al-Mutarrizî ve al-Mişbâh adlı eseri hakkındadır.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bolüm al-Mufarizî'nin hayatı şahsiyeti, eserleri ve talebeleri hakkında malumat vermektedir. İkinci bölüm al-Mişbâh,bölümleri ve Türkiye Kütüphanelerinde bulunan nüshalar hakkında genel bir bilgi vermektedir. Üçüncü bölüm, beş nüshanın incelemesinin yapıldığı Arapça metinden oluşmaktadır. Birincisi Süleymaniye Kütüphanesi hüshası, ikinci ve üçüncüsü Ziya Bey Kütüphanesi nüshaları, dördüncüsü Prof. Dr. Hüseyin Tural nüshası, beşincisi de bize ait olan nüshadır. Arapça metin sonunda metin içerisinde geçen ayet, şiir,kitap ismi ve isimler indeksi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MASTER THESİS AL-MUTARRİZÎ AND HİS WORK AL-MİŞBÂH ALİ YILMAZ Supervisor: H. İBRAHİM TANÇ 1996, PAGE: 100 Jury : This study is about al-Mutarrizî and his work al-Misbâh.Our study contains three chapters: First chapter is about Nâşır b.cAbdisseyyid cAli al-Mutarrizi's life his character,his works and his students.al-Mutarrizî lived in 6th century in Kharizm. He is one of the bigger schoolar in the islamic World. When Zamakhsharî died in the Kharizm in 538, al-Mutarrizi was born in the same city at the same time. Because of that he called“ Khalifatu'z-Zamkhshari ”. Second chapter is about his work al-Misbah, its sections and its copies in the Turkey libraries. Third chapter involves an Arabic text which based on five works. First is Siileymaniye's copy, second and third are Ziya Bey's copy, fourth is Prof.Dr. Hüseyin Tural's copy and the last is our's copy. End of the text includes a few index which about verses of the Qur'an,poets,works and names.