Seyyah Muhammed b. Nasır el-Abûdî'nin 'El-Kalem ve-Mâ Ūtiye Fî Cibutî' isimli eserinin eleştirisi
The book 'Al-Qalem ve Mā Ūtiya Fi Djibouti' by the traveler Mohammed b. Nasser al-Abūdî is a critical analytical study
- Tez No: 961740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YACOUB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, özellikle Modern Arap seyahat edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan ve zengin yazıları ve kapsamlı saha deneyimiyle bu alana dikkate değer katkılarda bulunan Muhammed b. Nasır Abūdî'yi öne çıkarması bakımından önemlidir. Araştırmanın değeri, yazarın ziyaret ettiği halkların kültürleriyle etkileşiminin derinliğini yansıtan, sosyal ve kültürel gerçeklikleri belgelemenin bir aracı olarak seyahat edebiyatı anlayışımızı geliştiren bilişsel ve insani bir boyut ekleyen Cibuti'deki deneyiminin incelemesinde ortaya çıkmaktadır. Çalışma, metinleri anlatısal ve entelektüel okuma araçlarını kullanarak incelemeye odaklanan karşılaştırmalı eleştirel analitik bir yaklaşıma dayanırken, onları zamansal ve mekânsal çerçevelerine yerleştirerek Abūdî'nin deneyimine, üslup ve içerik açısından kapsamlı bir yaklaşım sağlar. Çalışmanın ulaşmaya çalıştığı temel hedefler arasında Abūdî'ninüretiminin edebi ve bilişsel değerini, özellikle Cibuti'ye yaptığı gezi bağlamında tanıtmak;“El-Ḳālemve'māŪtiyeFīCibutī”kitabındaki sanatsal unsurları analiz etmek ve ele aldığı dini, sosyal ve ekonomik konuları izlemek yer alır. Ayrıca yazarın Cibuti toplumunun kültürel ve dilsel özelliklerini belgeleme becerisini ortaya koymayı ve edebiyat, tarih ve antropoloji alanlarında zengin bir akademik araştırma kaynağı olarak seyahat edebiyatının önemi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamıştır. Ayrıca, yine El-Abūdî'nin bir eseri olan“Fi İfriykya el-Hadra”ile üslup açısından bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is particularly significant as it highlights one of the prominent figures in contemporary Arabic travel literature, Muḥammad b. Nāṣir al-ʿAbūdī, who has made notable contributions to this field through his rich writings and extensive fieldwork. The research's value lies in its examination of the author's experience in Djibouti, which reflects his deep engagement with the cultures of the peoples he visited. This adds a cognitive and human dimension that enhances our understanding of travel literature as a means of documenting social and cultural realities. The study employs a comparative critical-analytical methodology, focusing on textual analysis using narrative and intellectual reading tools while situating the texts within their temporal and spatial contexts. This allows for a comprehensive exploration of Al-Abūdî's experience in terms of style and content. Among the key objectives of the study are: introducing the literary and cognitive value of Al-Abūdî's works, particularly in the context of his journey to Djibouti; analyzing the artistic elements in his book“al-Qalam wa-mā Ūtiya fī Jībūtī”; and documenting the religious, social, and economic aspects he addressed. Additionally, the study aims to reveal the author's ability to document the cultural and linguistic features of Djiboutian society and to raise awareness of the importance of travel literature as a rich source for academic research in literature, history, and anthropology. A stylistic comparison is also drawn with his other work,“FīIfrīqīyah al-Khaḍrā,”which is likewise authored by Al-Abūdî