Hekimlerin karar verme algılarının defansif tıp tutumları üzerine etkisinin araştırılması
The study of the effect of decision-making perceptions of physicians on their attitudes about defensive medicine
  1. Tez No: 518903
  2. Yazar: MAHFURE PİROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmada hekimlerin karar verirken nasıl bir karar verme stili ile hareket ettiklerinin, ne derece defansif tıp davranışı gösterme eğiliminde olduklarının araştırılması ve hekimlerin karar verme algıları ile defansif tıp tutumları arası ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada Konya Ilinde Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapmakta olan hekimlere uygulanmıştır.Araştırma nicel ve tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmada örneklem grubunun oluşturulmasında kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır ve verilerin toplanmasında anket tekniğinden faydalanılmıştır. Verilerin kişisel beyana dayalı olması araştırmanın sınırlılıklarını oluşturmaktadır. Kişilerin anket sorularına verdikleri cevaplarının doğru olduğu kabul edilir. Çalışma kapsamında demografik bilgileri içeren '' kişisel bilgi formu '' hazırlanmıştır. Hekimlerin Karar verme algılarını belirlemek amacıyla Bruce ve Scott (1995) tarafından geliştirilen Taşdelen (2002) tarafından türkçeye uyarlanan Karar Verme Stilleri Ölçeği ve hekimlerin defansif tıp tutumlarını ölçmek amacıyla Başer ve Ark. (2014) tarafından geliştirilen Defansif Tıp Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma toplam 165 hekim ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların %53,3'ü 25-34 yaş arasındadır. Katılımcıların %55,2'si evlidir. Çalışma kapsamında değerlendirilen hekimlerin %61,8'i erkektir. Çalışmada yer alan katılımcıların %52,7' si dahili birimlerde görev yapmaktadır. Katılımcıların %59,4' ünün beş yıldan az hekimlik yaptığı ve %64,8' inin 1-5 yıl arası süre kurumda çalıştıkları tespit edilmiştir. Kurumda çalışmakta olan hekimlerin çocuk sayılarını incelediğinde %58,2' sinin çocuk sahibi olmadığı görülmüştür. Hekimlerin %49'u defansif tıp konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Objective: : In this study, the objective is to investigate how the physicians use decision-making style, how much they tend to show behavior of defensive medicine and the objective is to examine the relationship between the sense of decision-making and the defensive behaviors of the physicians. Materials and methods: The study was conducted in order to determine the relationship between the sense of decision-making and the defensive medicine behaviors of the physicians who were working at Selcuk University Hospital in Konya. This is a quantitative and descriptive study. In the study, convenience sampling method was used to build the sampling group, and questionnaire technique was used to collect the data. The fact that the data is based on the personal statements constitutes the limitedness of the study. The answers of the individuals to the questionnaires were accepted as correct. Within the study, a“personal information form”containing the demographic information was issued. In order to determine the sense of decision-making of the physicians, the Decision-Making Styles Scale, which was developed by Bruce and Scott (1995) and adapted into Turkish by Taşdelen (2002), as well as the Defensive Medicine Behavior Scale, which was developed by Başer, et al. (2014) to measure the defensive medicine behaviors of the physicians, were used. Findings: The study was conducted with a total of 165 physicians. 53.3% of the participants are at 25-34 ages. 55.2% of the participants are married. 61.8% of the interviewed physicians within the study are male. 52.7% of the participants in the study work at internal departments. 59.4% of the participants have been working as a physician for less than five years, and 64.8% of the participants have been working at the institution for 1-5 years. When the number of the children of the physicians working at the institution was examined, it was seen that 58.2% of them did not have any children. 49% of the physicians stated that they did not have adequate information about defensive medicine. According to the research findings, it was observed that the variables of term of employment and marital status were related to the defensive medicine and decision-making styles.