Yapay zeka bilgi işlem teknolojisi ve tek aşamalı karar problemleri için bir uzman sistem
  1. Tez No: 51894
  2. Yazar: YAVUZ KILAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ YAPAY ZEKA BİLGİ İŞLEM TEKNOLOJİSİ VE TEK AŞAMALI KARAR VERME PROBLEMLERİ İÇİN BİR UZMAN SİSTEM DENEMESİ Yavuz KILA?IZ Danışman : Prof. Dr. Sibkat KAÇTIO?LU 1996, Sayfa 186 Jüri : Prof.Dr. Sibkat KAÇTIO?LU Çalışmada yapay zeka bilgi işlem teknolojisi tanımlandıktan sonra yapay zeka tekniği ile programlamanın bileşenleri olan bilgi temsili, araştırma ve sonuç çıkarma konularında ve yapay zeka programlama dilleri hakkında bilgi verilmiş daha sonra yapay zekanın bir sınıfı olan uzman sistemler incelenmiştir. Uygulama olarak yöneylem araştırmasında tek aşamalı karar problemleri için QuickBASIC programlama diliyle bir uzman sistem geliştirilmiştir. Sistem karar vericiye sorduğu sorularla karar ortamını tesbit ettikten sonra, yine karar vericiyi sorgulayarak bu karar ortamı için bir karar ölçütü seçip, karar için tavsiyelerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph.D. Thesis ARTIFICIAL INTELLIGENCE INFORMATION PROCESSING TECHNOLOGY AND AN EXPERT SYSTEM TRAIL FOR SINGLE STAGE DECISION PROBLEMS Yavuz KILA?IZ Supervisor :Prof.Dr.Sipkat KAÇTIO?LU 1996, Page 186 Jüri :Prof.Dr.Sipkat KAÇTIO?LU In this study; firstly, artificial intelligence information processing technology had been described. Then, knowledge represantation, search and reasoning subjects which are the main constituents of programming technique were explained in detail. Some information related to the artificial intelligence programming languages had been given and expert system which is one of the classes of the artificial intelligence were explained. As an application, an expert system using Quick Basic programming language had been developed for single stage decision problems. Decision environment and decision criterions have been determined by asking questions to the decision maker by the system. Then some suggestions related to the problem have been made by the system.