Siber saldırıları izleme yöntemleri ve zararlı yazılım analizi
The means monitoring cyber attacks and malware analysis
  1. Tez No: 518954
  2. Yazar: ELİF TUĞBA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde siber saldırıların ve siber risklerin en önemli aracı zararlı yazılımlardır. Bu çalışmada, siber güvenlik ve kritik altyapılar üzerinde durulmuş, siber saldırılar, zararlı yazılımlar ve sınıflandırılmaları ile zararlı yazılımları izleme yöntemleri detaylı olarak incelenmiş, zararlı yazılımların etkilerine, oluşturulabilecek takip modüllerine ve zararlı yazılımların yayılma tekniklerine değinilmiş, zararlı yazılımlara karşı yazılım ve donanım bazında alınabilecek önlemler sunulmuştur. Yapılan çalışmada üç farklı zararlı yazılım kullanılarak, kullanıcılara ve sistemlere verilen zararlar bir test ortamında analiz edilmiş, bu tehditlerden korunmak için yapılması gerekenler ile alınması gereken önlemler ortaya konmuştur. Çalışma kapsamında siber saldırılar sonucu oluşan risk ortamındaki kazaların etkilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the most important tool of cyber attacks and risk is the malware. In this study, cyber security and critical infrastructure are touched upon; cyber attacks, malware and its classifications, the means for tracking malware are examined in details; the effects of malware and precautions that will be taken in terms of software and hardware are presented. In this work, damage to users and systems is analyzed in a test environment by using three different malware; things to do and precautions that should be taken are put forward to prevent from these threats. In the scope of this study, the effects of accidents occuring in risk environment that is formed as a result of cyber attacks are mentioned.