Yapı-zemin etkileşimli kule türü yapılarda P-Delta etkisi
P-Delta effect in soil-structure interactive tower structures
  1. Tez No: 518959
  2. Yazar: EFKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUD SAMİ DÖVEN, PROF. DR. RAMAZAN LİVAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapılan çalışmada, yapı zemin etkileşimi dikkate alınarak çalışmaya konu olan ayaklı su deposu modellenmiştir. Yapı zemin etkileşimi temel seviyesindeki düğüme yatay ötelenme ve dönme serbestliklerinde yaylar konularak dikkate alınmış ve farklı zemin ve temel gömülme oranlarına bağlı olarak yay rijitlikleri hesaplanmıştır. Geçerli sonuçların karşılaştırılmasını sağlamak için, hem lineer hem de nonlineer zaman tanım alanında yapılan analizlerde, harmonik ivme kayıtları ve seçilmiş yer ivme kayıtları kullanılmıştır. Nonlineer analiz yapılırken P Delta etkilerini dikkate almak için düğümde bulunan kütlenin P Delta etkisinden dolayı oluşturduğu momentler dış yük olarak verilmiştir. Yapılan lineer ve nonlineer analizlerden elde edilen tepe deplasmanları, taban kesme kuvveti ve taban momentleri karşılaştırılarak P-Delta etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the water tower which is subjected to study is modeled considering the soil structure interaction. Subsoil interaction taken into account by placing the springs on the lateral displacement and rotational freedom to the node in the base level and spring stiffness is calculated according to the different soil and foundation embedment ratio. To ensure valid results comparison, a set of harmonic acceleration and ground acceleration time history is used for both linear and nonlinear time history analysis. In orrder to take into account the P Delta effects when perfroming nonlinear anlaysis, the moments generated by the mass in the node are given as the external load. P-Delta effects were investigated by comparing peak displacements, base shear force and base moments obtained from linear and nonlinear analyzes.