P-grupları ve otomorfizmleri
P-groups and automorphisms
  1. Tez No: 518964
  2. Yazar: ZEYNEP GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
G, 〖Z_p〗^2 ve Z_p p-gruplarının direkt ve yarı-direkt çarpımlarının φ-ye göre yarı-direkt çarpım grubu olsun. Z(G)={g∈G:ag=ga her a∈G} kümesi G nin bir normal alt grubudur ve G nin merkezi olarak adlandırılır. Eğer G nin bir θ otomorfizmi her g∈L için g^(-1) θ(g)∈Z(G) koşulunu sağlıyorsa, θ- ya G nin merkezi otomorfizmi diyeceğiz ve 〖Aut〗_Z (G) ile göstereğiz. Bu çalışmada 〖Z_p〗^2 ve Z_p p-gruplarının direkt ve yarı-direkt çarpımlarının p=3 ve p=5 durumları için merkezi elde edilerek, merkezi otomorfizmlerinin bir formu elde edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
G, 〖Z_p〗^2 and Z_p are the semi-direct product group of the direct and semi-direct products of p-groups according to φ. Z(G)={g∈G:ag=ga each a∈G} is a normal subgroup of G, and G is called the center. If an θ automorphism of G provide the condition g^(-1) θ(g)∈Z(G) for each g∈L, we denote θ is the central automorphism of G and we denote it 〖Aut〗_Z (G). In this study, we tried to obtain a form of central automorphisms by obtaining the center for the semi direct and direct products where p=3, p=5 and θ is homomorphism from Z_p to automorphisms group of 〖Z_p〗^2.