İstanbul Kuzey Marmara Otoyolu (3.köprü) kapsamında yapılan mülkiyet edinimleri
Land acquistion of İstanbul Northern Marmara Motorway (İstanbul 3rd Bosporus Bridge)
  1. Tez No: 518973
  2. Yazar: VOLKAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Boğaz Köprüsü) ve bu köprüye erişimi sağlayan Kuzey Marmara Otoyolu'nun (KMO) yapılmasında öne çıkan başlıca sorunlardan biri, projenin isabet ettiği alanlarda yer alan özel mülkiyete ait arsa ve arazilerin kamu mülkiyetine geçirilmesidir. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne erişimi sağlayan KMO proje alanında özel mülkiyete ait arsa ve arazilerin kamu mülkiyetine geçirilmesi kamulaştırma yönteminin kullanılması ile gerçekleştirilmiştir. Seçilen bu yöntemin diğer yöntemlere göre daha pahalı olması ve doğrudan mülkiyet hakkına müdahale etmesi araştırma probleminin temelini oluşturmuştur. Yapılan çalışma ile bu durumun özellikle büyük projelerdeki sonuçları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tezin giriş bölümünde okumaları yapılan ve çalışmamızda kullanılan literatürün özeti yapılıp, tezimizin amacı ve hipotezlerimiz bildirilmiştir. 2'nci bölümde kamu yatırımları için gerekli olan taşınmazların ediniminde kullanılan yöntemler açıklandıktan sonra KMO III. Etap (Odayeri – Paşaköy Kesimi) projesinde Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından tercih edilen yöntemler anlatılmıştır. 3'üncü bölümde KMO Projesi hakkında bilgiler verilmiş; tezde uygulama alanı olarak seçilen tüm etaplar içindeki en uzun etap olan ve İstanbul'un her iki yakasını da kapsayan III. Etap'da yer alan her bir kamulaştırma bölgesi ayrı ayrı analiz edilerek proje etki alanı içinde kalan taşınmazların sayıları, yüzölçümleri, KGM kıymet takdir komisyonlarınca belirlenmiş kıymet takdirleri ile Kamulaştırma Kanununun 8'inci ve 10'uncu maddesine göre yapılan işlemler gösterilmiştir. Sonuç bölümünde ise elde edilen veriler bir bütün halinde değerlendirilerek anlaşma ve anlaşmazlık oranları çıkarılmış; kamulaştırma maliyetleri ile yapım maliyetleri ve 2009, 2012, 2014 ve 2017 yıllarına ait emlak vergisine esas arsa rayiç değerlerin karşılaştırmaları yapılarak yorumlanmıştır. Devamında, mülkiyet edinim maliyetlerinin düşürülmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main problems of construction Yavuz Sultan Selim Bridge (3rd İstanbul Bosphorus Bridge) and the Northern Marmara Highway (NMM) which provides access to this bridge is to receive ownership of private property land and real-estates. Gain from private property land and real-estates to public property in the project area of NMM which provides access to Yavuz Sultan Selim Bridge have been carried out by using expropration method. Basis of the research problem is the expensiveness of expropriation technique and falling back on ownership right. With this study, it is tried to show the results of this situation especially in huge projects. In the introduction part of the thesis, we made a summary of the literature that were read and used in our study, and the purpose and hypotheses of our thesis are reported. In the second part, after explaning the methods used to acquire the ownership of the real estates for public investments, the methods are explained preferred by the General Directorate of Highways (GDH) in the project NMM III. Stage (Odayeri - Paşaköy section). In the third part, informations about NMM Project is given and each expropriation zone located in III.Stage, that enclose both collars of İstanbul, has been analyzed separately. With the appraisal reports prepared by GDH appraisal commisions, also procedure has been done according to 8th and 10th articles of the expropriation law, number and area of the real-estates located in project impact region are shown in this part. In the conclusion part, all data obtained from this study are evaluated as a whole and agreement and disagreement rates are listed. Expropriation and construction costs, market values of the real-estates calculated according to real-estate tax of 2009, 2012, 2014 and 2017 are interpreted comparatively. Afterwards, suggestions for reducing the cost of acquisition of property were presented.