Ümid Mecmuası (Tahlil-Fihrist-Metin)
  1. Tez No: 51899
  2. Yazar: ESİN AKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜMİD MECMUASFNIN TAHLİL-FİHRİST-.VIETİN İNCELEIVIESİ Esin AKKAYA Danışman: Yard. Doç. Dr. Osman GÜNDÜZ 1996, Sayfa: Jüri :Yard. Doç. Dr. Osman GÜNDÜZ Bu çalışmada, 13.04.1919-17.06.1921 tarihleri arasında İstanbul'da kesintisiz 22 sayı yayımlanan Ümid Mecmuası şekil ve muhteva bakımından incelenmiştir. İstanbul'un işgal altında olduğu ve Kurtuluş Savaşı nın devam ettiği yıllarda yayınlanan mecmua, bu dönem etkilerini üzerinde taşımaktadır. Ümid Mecmuası, Millî Edebiyatın savunucularındandır. Mecmua'da yer alan metinlerin tamamında bu dönem edebî devrin bütün etkileri görülmektedir. Büyük bir yazar kadrosuna sahip olan mecmuada Darülfünun hocaları ve öğrencilerinin edebî yazılan ve güncel konulardaki görüşleri mevcuttur. Hocalar arasında başta Yahya Kemal [Beyatlı] olmak üzere, Mehmet Fuat [Köprülü], Salih Fuat [Keçeci], Halit Fahri [Ozansoy] ve öğrenciler den de Reşat Nuri [Güntekin], Orhan Seyfi [Orhon] gibi en iyi tanınan isimler vardır. Siyasî yönü ile Osmanlı hükümeti yanında olan mecmua edebiyatta ve güzel sanatlarda millîlikten yanadır. Çalışmamızda, önce Ümid Mecmuası'nın çıktığı yıllar (1919-1921)'da izlediği edebî tarzı ortaya çıkararak metinlere bakış açısı saptanmaya çalışılmıştır. Mecmua'nın yayın hayatı ve yayın politikasıyla birlikte verilmiş, daha sonra da dergide yer alan tüm yazıların, yazar ve konu adlarına göre fihristi çıkarılmıştır. Mecmuada neşredilen edebiyatla ilgili hemen hemen bütün metinler lâtin harflerine aktarılarak metin kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ÜMİD MAGAZINE, CRİTİC, INDEXS AND TEXT STUDY Esin AKKAYA Supervison Assoc Yard, Doç. Dr. Osman GÜNDÜZ 1996, Page- Jury : Assoc Yard. Doç Dr. Osman GÜNDÜZ In this thesis“Ümid”magazine, published constantly till its ind issue in Istanbul between 13.04.1919-17.06.1921 has been examined in terms of form and content. The magazine, published during the years of the conquest of Istanbul and The Independence War, has the aspects of that period. The magazine is one of the defender of“Milli Edebiyat”. All prose and poetry pieces in the magazine have all the aspects of literaty-period of that time. The magazine has a broad staff. The literary writings and points of view on actual subjects of both Darülfünun teachers and students exist in the magazine. Among the teachers, primarily Yahya Kemal [Beyath], Mehmet Fuat [Köprülü], Salih Fuat [Keçeci], Halit Fahri [Ozansoy] and among the students,Reşat Nuri [Güntekin], Orhan Seyfi [Orhun] appear as the most distingushed names.The magazine, supporting the goverment with its political aspect, takes side with the nationalist feelings in literature and fine arts. In our study, firstly it has been tried to determine its point of view on the text by revealing its literaty style between 1919-1921 the years, the magazine“Ümid”followed the literary style. Secondly, the magazine“Ümid”has been evoluated, stressing both Its publicating life and publicating policy, and thirdly an index of or the writing has been made according to the names of authers and subjects. All of the literary writings in the magazine have been given the text section, in Latin letters.